Arabowie w Izraelu protestują przeciwko zakazowi nadawania wezwań do modlitwy przez głośniki

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Parlament izraelski rozważa uchwalenie tzw. prawa o muezzinach, które zakazywałoby używania głośników do nadawania przez muezzinów pięć razy dziennie.wezwań do modlitwy. Mnóstwo osób skarżyło się na hałas, dobiegający z meczetów, powiedział premier Netanyahu, którego rząd popiera zakaz. Zakaz nie obejmuje nawoływania do modlitwy lecz wyłącznie używanie głośników (co jest w islamie nowością stosowaną dopiero od kilkudziesięciu lat).

Parlamentarzyści arabscy określili proponowane przepisy jako dowód na faszyzm izraelskiego społeczeństwa i ograniczanie swobód religijnych muzułmanów.   Przedstawimy tę sprawę w Radzie Bezpieczeństwa i innych międzynarodowych organizacjach powiedział rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W piątek odbyła się demonstracja protestacyjna arabskich mieszkańców Kafr Qasim w Izraelu przeciwko nowemu prawu.

Nowe przepisy najprawdopodobniej zostaną uchwalone przez parlament izraelski po trzykrotnym czytaniu, ponieważ mają poparcie koalicji rządowej. Izrael byłby pierwszym krajem, gdzie zakazano by stosowania nagłośnienia do wezwań do modlitwy z minaretów. (g)

Źródła: independent.co.uk i jerusalemonline.com

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook