Arabia Saudyjskia: Pani minister nie tańczy

Noura Al-Faiz - pierwsza kobieta minister w Arabii Saudyjskiej
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

W wywiadzie dla dziennika Shamss pierwsza kobieta minister Arabii Saudyjskiej zdradza, że bez pozwolenia nie może pokazywać się w telewizji. Dodaje, że samowolnie nie zdejmie również chusty.

Noura Al-Faiz - pierwsza kobieta minister w Arabii Saudyjskiej
Noura Al-Faiz - pierwsza kobieta minister w Arabii Saudyjskiej

W lutym Noura Al-Faiz została zaprzysiężona na stanowisko ministra ds. edukacji kobiet. Światowa prasa natychmiast okrzyknęła to wydarzenie wielkim krokiem w kierunku integracji kobiet w konserwatywnej Arabii Saudyjskiej, gdzie islam przybrał purytańską formę zgodną z zaleceniami dosłownej interpretacji Koranu: kobietom nie wolno prowadzić auta, głosować i przebywać w towarzystwie mężczyzn nie należących do rodziny.

Jak jednak wygląda w praktyce ten przełomowy krok? Niedawno Faiz powiedziała dziennikowi Shamss: Nie zdejmuję chusty i nie występuję w telewizji dopóki nie dostanę pozwolenia. Dziennik opublikował również zdjęcie pani minister w chuście odsłaniającej twarz. Jak widać, osobiście nie przeszkadza jej bycie sprowadzoną do roli obywatela drugiej kategorii, co znajduje odzwierciedlenie w jej decyzjach politycznych. Faiz odrzuciła propozycję pozwolenia dziewczętom na uprawianie sportu w szkole argumentując: Jest na to zbyt wcześnie.

Po atakach z 11 września uwaga świata skupiła się na radykalnym islamie, również na radykaliźmie Arabii Saudyjskiej – największego eksportera ropy. W ramach reform mających na celu złagodzenie wizerunku kraju słynącego z dyskryminacji, państwowa telewizja zatrudniła kilka prezenterek. I to chyba na tyle zmian…

JB na podstawie WashingtonPost

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze