Arabia Saudyjska wraca do czasów tolerancyjnego islamu?

Jan Wójcik

Książę następca saudyjskiego tronu Mohammed bin Salman ogłosił, że Arabia Saudyjska wprowadzi islam umiarkowany i tolerancyjny, taki jak był kiedyś.

„Chcemy wrócić tam, gdzie byliśmy, do islamu umiarkowanego, który jest otwarty na świat, otwarty na wszystkie religie”, powiedział następca tronu na spotkaniu Future Investment Initiative, w Rijadzie, stolicy kraju. Zapowiedział też, że „niedługo skończymy z ekstremizmem”. Kilka miesięcy po podjęciu decyzji o dopuszczeniu kobiet do prowadzenia samochodów, taka deklaracja może być sygnałem kontynuacji postępu.

Mając jednak wiedzę historyczną o źródłach Królestwa Saudyjskiego jako przymierza miecza i Koranu, przymierza rodu Saudów z rodem Al-Wahhaba, radykalnego islamskiego kaznodziei i duchowego kontynuatora pioniera salafizmu Ibn Tamijji, można powątpiewać w „powrót do tolerancyjnych źródeł”. Zwłaszcza, że ortodoksyjni duchowni ciągle są podporą władzy królewskiej, a Królestwo wciąż pozostaje teokratyczną monarchią absolutną. Do tej pory utrzymywane są kary śmierci za homoseksualizm i czary.

I jedynym wyjściem z tej sytuacji byłoby zwrócenie się przeciwko klerowi, a co za tym idzie przeciwko społeczeństwu.

Odejście od tej doktryny też nie będzie łatwe, bo rodzinie królewskiej często zarzucano zbyt zachodni styl życia, nawołując do przywrócenia prawdziwego islamu. Zagrożeni imamowie mogą więc zyskać posłuch wśród ortodoksyjnego społeczeństwa.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=E83yvJLYJl0[/youtube]

Należy zwrócić też uwagę, że słowa księcia padły na konferencji dotyczącej gigantycznej inwestycji, wartej 500 miliardów dolarów Neom, na wpół autonomicznej strefy przedsiębiorczości. Ma to być futurystyczne miasto wyposażone w odnawialne źródła energii. Deklaracja Bin Salmana wygląda więc raczej na dobre przemówienie, które ma zachęcić inwestorów.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy