Arabia Saudyjska przechodzi na zachodni kalendarz w płaceniu pracownikom państwowym

Rząd Arabii Saudyjskiej zdecydował, że od 1. października wynagrodzenia dla pracowników państwowych wypłacane będą zgodnie z zachodnim kalendarzem (tzw. gregoriańskim) a nie tradycyjnym kalendarzem muzułmańskim.

Chodzi o oszczędności budżetowe. Miesiąc w kalendarzu muzułmańskim trwa 29 albo 30 dni, a nie 30 albo 31, w związku z czym rok muzułmański jest krótszy, a wypłaty odrobinę częstsze. Rząd zdecydował również o obcięciu wynagrodzenia ministrów o 20 procent i zamrożeniu pensji niższych urzędników.

W Arabii Saudyjskiej dwa razy więcej osób pracuje dla rządu niż w sektorze prywatnym – zatrudnianie przez rząd jest sposobem na unikanie niepokojów społecznych. Do oszczędności zmusza jednak Arabię Saudyjską niska cena ropy, Saudyjczycy wykorzystali już ponad 150 miliardów dolarów z rezerwy 700 miliardów, jaką stworzyli sobie w latach wysokich cen ropy. Aby zrównoważyć budżet, którego deficyt wynosi ponad 12 procent, cena ropy powinna wynosić przynajmniej 90 dolarów, obecnie wynosi połowę i nie wiadomo, czy kiedykolwiek znacząco wzrośnie. (g)

Źródło: Al Ahram 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom