Antytureckie porozumienie z udziałem Francji

Turcja i Libia stworzyły nielegalną "Wspólną Strefę Ekonomiczną" Fot. Wikimedia Commons
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W maju zostało zawiązane porozumienie pięciu krajów dla przeciwstawienia się tureckim działaniom w Libii i na Morzu Śródziemnym.

W porozumieniu biorą udział Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i trzy kraje unijne: Cypr, Grecja i Francja. Porozumienie, zawarte przez ministrów spraw zagranicznych, ma przeciwdziałać tureckim wierceniom w strefie morskiej Cypru i militarnemu poparciu dla rządu libijskiego.

Turcja prowadzi od kwietnia wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego w morskiej strefie ekonomicznej przy wybrzeżach Cypru Północnego, który w 1983 ogłosił się niepodległym państwem, uznawanym jedynie przez Turcję.

Cypr uznaje te wody za należące do niego i wiercenia Turcji za nielegalne. Turcja zawarła w 2019 roku porozumienie z rządem w Trypolisie o podziale Morza Śródziemnego pomiędzy tymi państwami w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym i narusza prawa Grecji do jej wód terytorialnych. Ankara ma zamiar prowadzić wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej również w tym rejonie.

W toczącej się wojnie domowej w Libii Turcja popiera uznawany przez ONZ rząd w Trypolisie, który sprawuje kontrolę nad niewielką częścią kraju i ma korzenie islamistyczne, natomiast Egipt i ZEA popierają Libijską Armię Narodową (LNA) generała Khalify Hiftera. Wbrew embargu ONZ Turcja dostarcza rządowi libijskiemu broń oraz oddziały islamistów przewiezione z Syrii.

Antytureckie porozumienie jest istotne, ponieważ obejmuje Francję, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa, może blokować wszelkie rezolucje dotyczące poparcia dla działań Turcji w Libii i bierze udział w morskiej operacji krajów Unii, „Irini”, której celem jest blokada dostarczania broni do Libii, a tak właśnie Turcja ją zaopatruje. Oddziały generała Hiftera mogą otrzymywać broń drogą lądową z Egiptu.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Turcja, zaniepokojona podpisaniem porozumienia, wydała oświadczenie, głoszące, że „Ankara z powodzeniem przeszkodziła w regionalnych planach sabotażu ze strony pięciu krajów i ich próbach wsparcia puczystów”. Turcy zaniepokojeni są głównie przystąpieniem do porozumienia Francji, która wesprze Cypr i Grecję w bardziej zdecydowanej polityce wspierania przez UE należącego do niej Cypru w sprawie nielegalnych tureckich wierceń. (g)

Źródło: Al Monitor

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook