Anglia: Co piąty młody muzułmanin uznaje przemoc wobec kobiet

muslim women
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W brytyjskim programie „BBC Panorama” został w marcu wyemitowany film dokumentalny przedstawiający wyniki badania na temat przemocy domowej, przeprowadzonego wśród muzułmańskich imigrantów.

Ponad dwie trzecie z ankietowanych uważało, że wszystkie wspólnoty muzułmańskie powinny żyć według islamskiej zasady „izzat” („honor”), a około 18% respondentów poparło przemoc wobec kobiety w przypadku, gdyby dopuściła się lub chciała dopuścić jakiegoś czynu, który mógłby przynieść hańbę jej rodzinie.

Badanie przeprowadzono wśród pięciuset mężczyzn w wieku od 16 do 34 lat, w większości wykształconych w brytyjskich szkołach. Jak poinformowała Jasvinder Sanghera, działająca w jednej z organizacji niosących pomoc ofiarom przemocy domowej, kobiety są karane między innymi za nieposłuszeństwo wobec ojca lub męża, niechęć poślubienia wyznaczonego przez rodzinę narzeczonego lub za chęć wniesienia pozwu o rozwód. Uruchomiona przez organizację linia telefoniczna notuje około 500 telefonów miesięcznie od kobiet z terenu Wielkiej Brytanii, które zostały pokrzywdzone zgodnie z zasadą „izzat”. Jak dodaje Jasvinder, która sama uciekła przed laty od swojej rodziny chcącej zmusić ją do małżeństwa w wieku 14 lat, przemoc dotykająca te kobiety przybiera najczęściej formę oblewania kwasem, porwań, okaleczeń, bicia a nawet śmierci (choć przeważająca większość ankietowanych przyznała, że „nie ma żadnego usprawiedliwienia dla morderstwa”).

Opracowanie: WerroEs

Źródła:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2117003/Honour-violence-acceptable-say-young-British-Asians.html
http://www.bivouac-id.com/billets/grande-bretagne-1-jeune-musulman-britannique-sur-5-approuve-la-violence-faite-aux-femmes-pour-lhonneur-de-la-famille/
http://www.bbc.co.uk/news/uk-17319136

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze