Amnesty International oskarża Hamas

image001Hamasowcy świętują 27 rocznicę istnienia

Według ostatniego raportu Amnesty International podczas konfliktu z Izraelem w ubiegłym roku Hamas popełnił zbrodnie wojenne przeciwko Palestyńczykom.

Na liście zbrodni znalazły się zabójstwa, uprowadzenia i tortury.

W raporcie wyszczególniona została „brutalna kampania uprowadzeń, tortur oraz bezprawnych zabójstw zastosowanych wobec Palestyńczyków oskarżonych o „współpracę z Izraelem”, jaką przeprowadził Hamas kontrolujący Strefę Gazy.

„Podczas chaosu, jaki panował w czasie konfliktu, Hamas de facto pozwolił swoim siłom na koszmarne nadużycia, w tym popełniane wobec ludzi znajdujących się pod jego opieką”, powiedział Philip Luther, dyrektor Amnesty na Bliski Wschód i Afrykę Północną. Dodał też, że „te mrożące krew w żyłach działania, z których niektóre to zbrodnie wojenne, zostały przeprowadzone po to, aby dokonać zemsty i zasiać strach w Strefie Gazy”.

Raport noszący tytuł „Strangling Necks” opisuje “egzekucje przeprowadzone bezprawnie na co najmniej 23 Palestyńczykach oraz aresztowania i tortury zastosowane wobec dziesiątek innych”.

„Jest to absolutnie porażające, że czasie kiedy Izrael siał śmierć i zniszczenie w Strefie Gazy, Hamas wykorzystał to jako szansę na bezwzględne wyrównanie rachunków i przeprowadził serię bezprawnych morderstw oraz koszmarnych nadużyć”, stwierdził Luther. Oskarżył też Hamas o „zbrodnie popełnione na bezbronnych obywatelach”, z czego niektóre klasyfikowane są jako „zbrodnie wojenne”.

Rzecznik Hamasu Fawzi Barhum odrzucił te zarzuty. Powiedział, że raport „wykazuje brak profesjonalizmu oraz wiarygodności oraz został celowo przerysowany bez weryfikowania informacji oraz bez brania pod uwagę zdania obu stron”.

Fatah na celowniku

Siły Hamasu „uprowadzały, torturowały i atakowały zwolenników i członków Fatah, swojego głównego rywala na politycznej scenie w Strefie Gazy, w tym byłych członków sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej”. „Żadna osoba” nie przyznała się do zbrodni popełnionych przez Hamas, pomimo że „zbrodnie te zostały popełnione na rozkaz lub co najmniej za przyzwoleniem władz”.

Amnesty wezwała Autonomię Palestyńską w Ramallah oraz Hamas, żeby pokonały dzielące je różnice, „współpracowały z niezależnymi i bezstronnymi międzynarodowymi śledztwami” i pomogły postawić winnych przed sądem.

W czasie 50-dniowego konfliktu zginęło 2200 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków. Obie strony zaangażowane były w ostrzał rakietowy terytorium przeciwnika. Raport Amnesty International wykazał, że rakiety wystrzelone przez Hamas i inne ugrupowania z terytorium Gazy zabiły więcej Palestyńczyków, niż Izraelczyków.

Hamas został oskarżony o celowe stawianie wyrzutni rakiet w zamieszkałych obszarach, żeby zapobiec ich ostrzałowi i zniszczeniu przez Izrael, albo ściągnąć na Izrael krytykę za atakowanie ludności cywilnej.

AI oskarżyła o zbrodnie wojenne również Izrael. W efekcie izraelskie siły zbrojne przeprowadziły własne dochodzenia w sprawie nalotu na plażę w Gazie, w wyniku którego zginęło czterech chłopców oraz ostrzału szkoły ONZ w mieście Beit Hanoun.

Palestyńczycy przygotowują się do zaskarżenia Izraela w International Criminal Court za rzekome zbrodnie.

Rozejm w Gazie zawarty w sierpniu 2014 pomiędzy Izraelem a frakcją Autonomii Palestyńskiej pod wodzą Mahmouda Abbasa przewidywał odebranie Hamasowi cywilnej administracji w Strefie Gazy. Jednak z powodu konfliktu różnych frakcji politycznych Hamas wciąż sprawuje rządy w enklawie.

Severus Snape, na podstawie http://www.france24.com/

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign