ABW zatrzymało islamskiego terrorystę. Udawał uchodźcę.

Funkcjonariusze ABW wytropili pochodzącego z Maroka członka Państwa Islamskiego, podaje „Rzeczpospolita”. Mężczyzna przebywał w Polsce udając syryjskiego uchodźcę.

Pochodzący z Maroka Mourad T. to bliski współpracownik Abdelhamida Abbaouda, odpowiedzialnego za przeprowadzanie zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Do Europy dostał się udając uchodźcę z Syrii, a także zaniżając swój wiek, by łatwiej uzyskać prawo pobytu. Śledczy twierdzą, że pełnił tu rolę zwiadowcy Abbaouda. Do Polski przedostał się przez Grecję, Bałkany, Austrię, Węgry, a następnie Czechy.

We wrześniu 2016 roku został ujęty w Rybniku przez funkcjonariuszy ABW we współpracy ze służbami amerykańskimi. Obecnie przebywa w areszcie w Katowicach oczekując na proces w sprawie udziału w międzynarodowej organizacji terrorystycznej, podaje Prokuratura Krajowa. (j)

źródło: Rp.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię