Wiadomość

Abdel-Samad: „Hamas potrzebuje ofiar”

Niemiecko-egipski intelektualista, dr Hamed Abdel-Samad, powiedział, że Hamas nie buduje schronów dla cywilów w Gazie, bo potrzebuje martwych dzieci, by utrzymać swoją sprawę przy życiu. Dodał, że gdyby ginęli tylko jego przywódcy, Hamas nie zdobyłby sympatii i współczucia świata.

Oto fragmenty jego wypowiedzi.

„Hamas zamienił Palestyńczyków w żebraków. Gdzie podziały się wszystkie pieniądze? Chciałbym, żeby Fatah i Hamas wyjaśnili Palestyńczykom gdzie podziały się wszystkie te pieniądze. [Pomyślcie], co można było z nimi zrobić. Dlaczego nie zainwestowano ich w dobrą edukację zamiast produkować programy telewizyjne dla dzieci, które uczą ich męczeństwa i samobójstwa? Dlaczego wszyscy przywódcy Fatahu mają wille, pałace i mnóstwo pieniędzy? Okradali swoją ludność i nie inwestowali w jej wolność, edukację i pewność siebie. Pozostawili swoich ludzi z wyborem tylko między męczeństwem a żebraniem o pieniądze.

Izrael przygotowuje plany zwycięstwa, mówiąc, że narzuci własne warunki i że pokonana strona będzie musiała je zaakceptować. Przede wszystkim, nie muszę wam mówić, co by się stało, gdyby było odwrotnie. Gdyby Arabowie byli zwycięską stroną i mieli tę samą siłę i gospodarkę, jakie ma Izrael, Izrael przestałby istnieć. Zniknąłby.

〉 Warto przeczytać o aktywności Abdel-Samada: Nie będę listkiem figowym dla politycznego islamu.

Co zdarzyło się po klęsce Niemiec w II wojnie światowej? Nikt nie mówił, że nazizm był rzeczą bardzo naturalną, dlatego że Niemcy czuli się upokorzeni i musieli powstać. Nikt nie próbował usprawiedliwiać faszyzmu. Przyznali, że faszyzm był chorobą, która zaszkodziła Niemcom i przyniosła tę tragedię i te wojny. W dodatku musimy współpracować z tymi okupantami, którzy zabrali ziemie Niemiec i rozdzielili je wśród kilku europejskich krajów i spójrzcie, jakie były ich warunki. Ameryka przedstawiła Plan Marshalla dla odbudowy Niemiec i powiedziała im: „Zróbcie to i to. Edukacja musi się zmienić, nie może być żadnej nienawiści do Francji, usuńcie pewne rzeczy z waszego systemu edukacyjnego”. [I Niemcy odpowiedziały:] “Tak jest!” Zrobili to samo z Japonią [i Japonia powiedziała:] „Tak jest!” Odbudowa zabrała im trochę czasu, ale spójrzcie, gdzie dzisiaj są Niemcy i Japonia. Nie chodzi tylko o to, kto cię okupuje, ale jak reagujesz na okupację.

Dlaczego Hamas nie buduje schronów dla ludzi [w Gazie]? Nikt nie zadaje tego pytania. Ponieważ Hamas potrzebuje ofiar, potrzebuje martwych dzieci, by utrzymać swoją sprawę przy życiu. Gdyby Gaza została zniszczona i zginęli tylko przywódcy Hamasu, świat przestałby sympatyzować z ich sprawą. To byłby ich koniec. Dlaczego więc Hamas nie buduje bunkrów dla dzieci, zamiast pozwalać im ginąć, żeby pokazywać je na haniebnych fotografiach – fotografiach, które łamią prawa dzieci nawet po ich śmierci – i mówi „Nasze dzieci giną”? Czy nie przewidzieliście tego, kiedy zdecydowaliście się odpalić rakiety na Izrael? Czy to dla was coś nowego? Ten scenariusz powtarza się i za każdym razem dzieci umierają. To bardzo dziwne i świat nie potrafi zrozumieć, że pewni ludzie opróżnili sprawę palestyńską ze sprawiedliwej treści i zamienili ją w regionalny konflikt.

Ponadto, sami Palestyńczycy nie mają już nic do powiedzenia w swojej sprawie, podczas gdy Iran, Hamas, Hezbollah i czasami Katar są tymi, którzy dyktują warunki. Spójrzcie, kto na tym zyska w ostatecznym rachunku: Netanjahu wzmocni rządy w Izraelu, Hamas otrzyma pomoc od Europy i krajów Zatoki, a Iran wzmocni swoją pozycję w negocjacjach. A kto straci i nic nie zmieni się w jego sytuacji i pozycji? Palestyńczycy w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

Źródło: www2.memri.org/polish

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign