Wiadomość

Francja: nastolatka planowała zamach

Mapa incydentów terrorystycznych we Francji do roku 2015. (Wikimedia).
Mapa incydentów terrorystycznych we Francji do roku 2015. (Wikimedia).

Francuska policja zatrzymała pięć spokrewnionych ze sobą kobiet. Śledczy podejrzewają, że planowały one zamach terrorystyczny, który miał zostać przeprowadzony w Montpellier w południowej Francji.

Do zatrzymania doszło nocą w przedświąteczną sobotę w mieście Beziers. Dochodzeniem zajmuje się wywiad krajowy DGSI i krajowa prokuratura antyterrorystyczna. Śledztwo dotyczy zawiązania „terrorystycznej organizacji przestępczej” oraz „posiadania materiałów wybuchowych, mogących posłużyć do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego”.

Służby skupiają się przede wszystkim na aktywności osiemnastolatki, która, według burmistrza Beziers Roberta Menarda, była mózgiem operacji.

Do aresztu trafiły także jej matka i trzy siostry. Jedna z nich jest niepełnoletnia. W domu podejrzanych znaleziono chemikalia, których często używają dżihadyści do samodzielnej produkcji materiałów wybuchowych.

Kobiety nie widniały w policyjnych kartotekach. Na ich aktywność uwagę zwrócili sąsiedzi, którym niedoszła zamachowczyni chwaliła się tym, że ogląda filmy propagandowe Państwa Islamskiego. Niepokojąca była także jej aktywność w mediach społecznościowych. W jednym z wpisów sugerowała, że ma zamiar zaatakować wiernych zgromadzonych na wielkanocnej mszy.

Burmistrz Menard, zaalarmowany przez policję, pojawił się na miejscu aresztowania, by porozmawiać z zaniepokojonymi mieszkańcami. „Ludzie są przerażeni. Obawiają się, że to wpływa na zły obraz dzielnicy i lokalnej społeczności muzułmańskiej” – powiedział polityk.

Szybkie działania służb były możliwe z tego powodu, że w październiku 2017 roku prezydent Emmanuel Macron podpisał ustawę antyterrorystyczną, dając policji więcej uprawnień. Na mocy nowego prawa, w przypadku podejrzeń o przestępstwo terrorystyczne policja może dokonywać przeszukań i aresztowań bez konieczności uzyskania zgody sądu.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin podziękował służbom wywiadowczym za sprawną „ochronę obywateli Francji”. Jednocześnie przyznał, że zagrożenie atakami terrorystycznymi pozostaje nadal „bardzo wysokie”.

Francja jest najbardziej dotkniętym terroryzmem krajem Europy Zachodniej. W ciągu ostatnich 10 lat dokonano tam ponad 50 zamachów terrorystycznych, w których śmierć poniosło ponad 300 osób, a niemal 1000 zostało rannych.

〉 O islamizacji Francji polecamy na Euroislam.pl: Francja: odwrotna kolonizacja

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign