Biden i Erdogan chcą więcej islamu. Tygodniowy przegląd wydarzeń 20-26.07

Prezydent USA chce kupić głosy muzułmanów, prezydent Turcji też o nie zabiega przekształcając Hagia Sophię w meczet; tymczasem krajom arabskim spadają przychody z ropy naftowej, co rodzi różne konsekwencje nie tylko dla ich gospodarki.

Wiadomości

W piątek odbyły się pierwsze modły muzułmańskie w kościele Hagia Sophia przekształconym przez tureckie władze w meczet. Zaproszono na to wydarzenie nawet papieża Franciszka. Nie przyjechał. Więcej…

Uczeni z Al-Azhar w Kairze, najważniejszej uczelni teologicznej świata islamu, przeciwstawili się przekształceniu muzeum, jakim była Hagia Sophia, w meczet. Mogło to mieć związek z narastającym pomiędzy Turcją a Egiptem konfliktem. Więcej…

Niemiecki land, Badenia-Wirtembergia zakazał noszenia przez uczniów w szkole burek. W całych Niemczech trwa debata, czy dopuszczać strój religijny, czy nie. Więcej…

Brytyjscy policjanci muzułmanie chcą, żeby ze słownika zniknęły pojęcia „islamistyczny terroryzm” i „dżihad” na określenie terroryzmu, który ideologię do zbrodni czerpie z islamu. Więcej…

„Wnuki małp i świń”, tak o chrześcijanach i żydach mówił lider Islamic Relief Worldwide, jednej z największych muzułmańskich organizacji charytatywnych z siedzibą w Londynie. Więcej…

Joe Biden, kandydujący na prezydenta USA, zwracając się do muzułmanów stwierdził, że chciałby, by w szkołach amerykańskich więcej uczono o islamie. Muzułmanie stanowią ok. miliona wyborców. Więcej…

[WIDEO] W Pakistanie zniszczono odkryty pomnik buddyjski, który pochodził z okresu między II a VI wiekiem naszej ery i był świadectwem greko-buddyjskiej kultury. Więcej…

Palestyńscy terroryści otrzymywali pieniądze częściowo dzięki subwencjom holenderskiego rządu dla agencji rolnictwa, w której byli zatrudnieni. Rząd Holandii przyznał się i wstrzymał dotacje. Więcej…

W Mauretanii dalej istnieje niewolnictwo, stwierdziła w wywiadzie dla BBC mauretańska działaczka na rzecz abolicji. Więcej…

Jordania rozwiązała stowarzyszenie Bractwa Muzułmańskiego. To kolejny z arabskich krajów, który widzi problem w rozwijaniu się islamistycznych organizacji na jego terytorium. Więcej…

Raporty i analizy

Wpływy z eksportu ropy naftowej spadają w krajach arabskich, co spowoduje zmiany w ich polityce, ale także tarcia wewnątrz tych krajów, wzmocnienie ruchów oddolnych i ryzyko zwiększonej migracji do Europy. Więcej…

[Wideo] Nielegalna imigracja do Europy na razie spada, ale trendy długofalowe nie pozwalają na optymizm. O tym i o integracji nasza rozmowa w Polityko.com. Więcej…

Katar finansuje terrorystyczny Hezbollah i jednocześnie nie cofnie się przed przekupywaniem przedstawicieli innych państw, żeby ta wiedza nie ujrzała światła dziennego. Więcej… (jw)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię