8 listopada 2019 r. departament kontrterroryzmu Arabii Saudyjskiej, który jest częścią Prezydentury Bezpieczeństwa Państwa (organu obejmującego wszystkie służby kontrterrorystyczne i wywiadu krajowego królestwa), tweetował rysunkowe wideo, informujące społeczeństwo o ekstremistycznych ideach i zachowaniu.
W filmie wymieniono feminizm wraz z homoseksualizmem, przyjmowaniem kultury Zachodu i rozwiązłością, jako rodzaje nieakceptowanego ekstremizmu. Paradoksalnie, departament kontr-ekstremizmu głosi na swojej stronie Twittera, że działa „by propagować środkową drogę, umiarkowanie i tolerancję”. Saudyjski prawnik powiedział rządowej gazecie „Al-Watan”, że nazwanie feminizmu rodzajem ekstremizmu znaczy, że działaczki feministyczne mogą być ścigane i skazywane na szeroki wachlarz kar, od grzywny do uwięzienia, a także chłosty.
Wideo rozprowadzono szeroko na Twitterze i wielu Saudyjczyków wyraziło poparcie dla jego przesłania, szczególnie dla określenia feminizmu jako ekstremizmu. W odróżnieniu od tego, kilku członków saudyjskiej rady Szura, kobiety w mediach i intelektualiści aktywni w dziedzinie praw kobiet, tweetowali przeciwko temu wideo, a jeden nawet napisał, że określenie feminizmu jako przestępstwa oznacza „przedstawianie wszystkich kobiet jako kryminalistek”. Krytykę wobec określenia feminizmu jako ekstremizmu wyraził także w artykule opublikowanym w „Al-Watan” członek rady Szura, Issa Al-Ghaith.
Narastająca krytyka wideo i niepokój, że krytyka wyjdzie poza granice królestwa do krajów Zachodu, skłoniły władze saudyjskie do usunięcia tego materiału kilka dni później i zdystansowania się od niego. W oświadczeniu wydanym 12 listopada Prezydentura Bezpieczeństwa Państwa wyrzekła się tego wideo i zaprzeczyła, by w jakikolwiek sposób była za nie odpowiedzialna, mówiąc, że „zawiera wiele błędów w definicji ekstremizmu” i że ci, którzy są odpowiedzialni za stworzenie i dystrybucję wideo, działali na własną rękę bez otrzymania aprobaty dla treści wideo.
W oświadczeniu wyjaśniano, że zostanie przeprowadzone dochodzenie i że procedury w sprawie nowych mediów zostaną zrewidowane, żeby taki incydent nie powtórzył się. Podkreślono także, że informacja „Al-Watan”, iż feministki mogą być ścigane i stanąć przed surowymi karami, jest „całkowicie bezpodstawna” i że zostaną podjęte kroki przeciwko gazecie za opublikowanie tego.
Jednak pomimo potępienia wideo przez władze należy wspomnieć, że w ostatnich latach, obok posunięć znoszących niektóre ograniczenia narzucane kobietom, saudyjski reżim działał na rzecz ograniczenia politycznej działalności kobiet i aresztował wiele działaczek ruchu praw kobiet.
Szczególnie zauważalna była fala aresztowań w maju – czerwcu 2018 r. znanych działaczek wzywających do równego traktowania obu płci, włącznie z zakończeniem systemu „opiekunów” i zakazem prowadzenia samochodów przez kobiety. Fala ta przyszła zaledwie w kilka tygodni przed wejściem w życie prawa pozwalającego kobietom prowadzić samochody. Zatrzymane działaczki oskarżono o związki z „zagranicznymi ambasadami” i o działalność przeciwko królestwu.
Ponadto w ostatnim roku w saudyjskich mediach panował wrogi i podżegający dyskurs przeciwko feminizmowi i przeciwko saudyjskim działaczkom feministycznym w kraju i za granicą, który przedstawiał je jako wrogów i obcych agentów. Określenie feminizmu jako ekstremizmu przez oficjalny saudyjski aparat bezpieczeństwa jest kolejnym środkiem do ograniczenia już i tak okrojonej wolności działaczy na rzecz praw kobiet i praw człowieka w Arabii Saudyjskiej.
Źródło: https://www2.memri.org
Raport (ang.): https://www.memri.org/reports/saudi-arabias-general-department-counter-extremism-describes-feminism-homosexuality