Podręcznik dla uczniów tureckich szkół publicznych usprawiedliwia ataki Al-Kaidy z 11 września w USA i określa Unię Europejską jako „klub chrześcijański”, jak wynika z raportu Nordic Monitor.
W książce dla dwunastoklasistów w szkołach publicznych w Turcji, można przeczytać: „Stany Zjednoczone, których głos jest mocniejszy dzięki pewności siebie, jaką zyskały w następstwie Zimnej Wojny, ale które mniej przestrzegają umów międzynarodowych, stawiają się ponad równymi w stosunkach międzynarodowych. Od tamtego czasu decydowanie, które kraje zostaną ukarane i jakie systemy zostaną zmienione, opiera się na definicjach i odniesieniach dokonanych przez USA. Te praktyki USA były jednym z powodów ataku terrorystycznego Al-Kaidy 11 września”.
Według podręcznika, Stany Zjednoczone stały się „głównym źródłem problemów na świecie poprzez to, co zrobiły po 11 września” i starają się zapewnić sobie „absolutną dominację” w systemie międzynarodowym.
Książka bierze na cel również papieża i Unię Europejską za odrzucenie członkostwa Turcji w tym bloku – potępiając „odmówienie członkostwa Turcji, krajowi w przeważającej części muzułmańskiemu, przy jednoczesnej akceptacji innych, demokratycznie i ekonomicznie słabych państw” – miałoby stawiać pod znakiem zapytania tożsamość UE.
Podręcznik zawiera zdjęcie ze spotkania przywódców UE i papieża z 2017 r., z okazji 60. rocznicy Traktatu Rzymskiego, podpisane cytatem z brytyjsko-polskiego historyka Normana Daviesa: „Mówię o wspólnej tradycji chrześcijańskiej, która uczyniła Europę tym, czym jest”. Erdogan odniósł się do tego zdjęcia podczas referendum na temat uprawnień prezydenta w 2017, stwierdzając, że jest to dowód, iż Europa Zachodnia jest „wroga islamowi”.
Krytyka NATO w podręczniku dotyczy wielostronnej polityki zagranicznej sojuszu, która, jak stwierdzono, zniszczyła turecki przemysł obronny i uczyniła Turcję „zależną od amerykańskiej pomocy wojskowej”.
Nordic Monitor to pozarządowa organizacja krytykująca działania rządu Erdogana. Szefem jej jest Abdullah Bozkurt, były redaktor naczelny gazety „Todays Zaman”, który uciekł z Turcji przed prześladowaniami. Jego gazeta była oskarżana o to, że jest „tubą” zwolenników Fetullaha Gulena. W latach 2002-13 islamiści AKP i Gulena współpracowali razem m.in. kiedy do więzienia trafił wraz z siedmioma dziennikarzami Ahmet Şık. Wtedy guleniści stali jeszcze po stronie rządu.
NM bada religijne, ideologiczne i etniczne ruchy ekstremistyczne. Jej raport pokazuje również, że podręcznik – który odzwierciedla wypowiedzi tureckiego prezydenta Erdogana – zawiera tekst krytykujący sojusz NATO.
JotPe, na podst. http://www.arabnews.com