Mniej niż 10 procent nielegalnie przebywających w Niemczech deportowano w 2017

Deportacje i dobrowolne wyjazdy osób, którym nie przyznano azylu spadły w Niemczech o jedną trzecią w 2017 w stosunku do poprzedniego roku. W roku bieżącym było ich w sumie 50 tysięcy, w ubiegłym – 72 tysiące. Dla zwiększenia liczby dobrowolnych wyjazdów władze niemieckie podwyższyły ilość pieniędzy, jaką będą mogli otrzymać decydujący się na taki wyjazd, jeśli nastąpi on przed końcem lutego 2018 – rodzina będzie mogła otrzymać nawet 3 tysiące euro.

Te 50 tysięcy wyjazdów i deportacji to mniej niż 10 procent osób, które przebywają w Niemczech nielegalnie, ponieważ odmówiono im prawa pobytu. Na koniec 2016 takich osób było 556 tysięcy. W tym roku liczba osób, ubiegających się o azyl w Niemczech wyniesie nieco poniżej 200 tysięcy, ale około 80 tysięcy nie uzyska azylu. Biorąc pod uwagę wyjazdy i wydalenia (50 tys.) i odmowy azylu (80 tys.), liczba nielegalnie przebywających w Niemczech wzrośnie w stosunku do ubiegłego roku o około 30 tysięcy.

Źródła: thelocal.de i dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom