Farida Khalaf miała 19 lat, kiedy wraz z pięcioma tysiącami innych kobiet i dziewczynek z ludu Jazydów została w 2014 w Iraku porwana przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.
Najpierw była więziona wraz z innymi dziewczętami, w wieku już od 10 lat, póki kalif nie wybrał sobie najładniejszych. Wraz z pozostałymi została wystawiona na targu niewolnic seksualnych.
Faridę i jej przyjaciółkę kupił libijski islamista. Słysząc krzyki przyjaciółki, która pierwsza została wzięta przez właściciela do sypialni, poderżnęła sobie nadgarstki rozbitą butelką. Kiedy się ocknęła, obie zostały ciężko pobite i sprzedane.
Po próbie ucieczki znów została ciężko pobita.
Miejscowy dowódca, nowy właściciel jej i przyjaciółki, zabawiał się z nimi, udostępniając je również swojemu zastępcy. Ocknęły się rano posiniaczone i ubrały w zaplamione krwią i spermą ubrania.
Próbowała się powiesić. Ocknęła się w więziennej celi.
Próbowała się powiesić. Wychłostano ją publicznie do żywego mięsa.
Wraz z sześcioma innymi zostały wysłane na posterunek. Tam każda miała swojego właściciela.
Udało jej się skontaktować przez komórkę swojego właściciela z wujem z Niemiec. Zaaranżował ucieczkę przy pomocy miejscowego przemytnika. Wraz z pozostałymi Jazydkami uciekła.
Dla własnego ludu była zhańbiona, bez przyszłości. Wydostała się z Iraku do Niemiec dzięki specjalnemu programowi dla tysiąca seksualnych niewolnic, którym udało się zbiec. Mieszka w Niemczech wraz z matką i bratem; mają zmienione tożsamości.
W lipcu wyszła książka, w której z pomocą niemieckiej dziennikarki Farida opisała swoją historię. Tytuł: „Dziewczyna, która pokonała ISIS”.
W Iraku i Syrii pozostaje jeszcze trzy tysiące Jazydek, niewolnic seksualnych. ISIS zaostrzyło nad nimi kontrolę, za pomaganie im w ucieczce przemytnicy są zabijani. Jedyną szansą na wyzwolenie tych kobiet jest pokonanie Państwa Islamskiego.
Tę historię Faridy Khalaf dedykuję wszystkim, którzy uważają, że Polska nie powinna wysyłać żadnych samolotów ani żołnierzy na Bliski Wschód, nawet w roli pomocniczej, a nie bojowej.
Grzegorz Lindenberg
Książka do kupienia od 19 lipca, ebook dostępny jest od 7 lipca.