Polityka CVE została przygotowana w 2011 roku zgodnie z żądaniami amerykańskich grup muzułmańskich. Chodziło między innymi o wycofanie z oficjalnego obiegu terminologii związanej z islamem – na przykład z materiałów instruktażowych FBI na temat antyterroryzmu usunięto określenie „islamski terroryzm”. Obecnie jednak te same grupy islamistyczne, takie jak Council of American-Islamic Relations (CAIR), są jednymi z najgłośniejszych przeciwników programu, który ich zdaniem szerzy islamofobię.
Już kilka miesięcy po szczycie w Białym Domu islamskie grupy w Bostonie – jednym z miast wybranych do finansowania lokalnych programów CVE – otwarcie atakowały tę strategię, a wraz z nimi obrońcy praw obywatelskich. Aktywiści utrzymują, że program niesprawiedliwie uderza w społeczności muzułmańskie. „Brakuje dowodów na skuteczność takich programów”, twierdzi Liza Behrendt, konsultant ds. organizacji z grupy Jewish Voice for Peace, która zajmuje się walką z dyskryminacją. „To federalny program, który piętnuje muzułmańskie społeczności i umacnia przekonanie o związku islamu z terroryzmem”.
Nadeem A. Mazen, członek rady miasta Cambridge, określił program jako „autorytarny”. Postulował o zastosowanie alternatywnego podejścia, które zwiększy zaangażowanie lokalnych społeczności i działalność patroli obywatelskich zamiast używania „brutalnych praktyk, takich jak inwigilacja i profilowanie rasowe”.
Shannon Erwin, współzałożycielka Muslim Justice League, twierdzi, że program mający identyfikować młodzież znajdującą się w grupie zagrożonej radykalizacją, może opierać się na błędnych oznakach, mierząc w osoby, które na przykład zapuszczają brody, interesują się polityką zagraniczną czy też są wierne skrajnym przekonaniom religijnym.
W Minneapolis grupa działaczy praw człowieka wraz z [islamskimi] organizacjami religijnymi wezwała obywateli Minnesoty, żeby „przeciwstawili się islamofobii” i wystąpili przeciwko federalnemu programowi walki z terrorem. Przywódcy, którzy uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez lokalny oddział CAIR, wyrazili zaniepokojenie ostatnimi antymuzułmańskimi komentarzami kandydatów na prezydenta oraz „negatywnym wpływem”, jaki program rządu federalnego może wywrzeć na muzułmańską społeczność.
Oprac MO/PJ, na podst. https://pjmedia.com/