Po zdecydowanej wygranej w wyborach, prezydent Turcji Erdogan rozpoczął obławę na wrogów politycznych w serii aresztowań, zaledwie dwa dni po zwycięstwie jego islamistycznej AKP.
Dziennikarze, policjanci, gubernatorzy stanowi i wielu innych urzędników powiązanych z rywalem i wrogiem Erdogana, Fethullahem Gülenem, zostali aresztowani o świcie w operacji, która obejmowała 18 prowincji w całym kraju.
„Jesteśmy pierwszymi ofiarami wyborów, ale to oczywiste, że nie będziemy ostatnimi. Przed nami dziennikarzami trudny okres, ale nie będziemy odkładać długopisów z tego powodu”, powiedział Cevheri Guven, redaktor naczelny lewicowego czasopisma „Nokta”. Guven został aresztowany razem z sekretarzem redakcji, Muratem Capanem, i oskarżony o próbę obalenia rządu siłą, jak informował wpis czasopisma na Twitterze. Sąd w Stambule zatrzymał później sprzedaż najnowszego wydania twierdząc, że nawołuje ludzi do „chwycenia za broń i walki”. Guven zauważył ironicznie, że gazeta dobrze się przygotowała już przed wyborami.
W sumie zostały aresztowane 44 osoby, a nakazy aresztowań wydano dla kolejnych 13. Gülen, muzułmański duchowny, który żyje na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych od 1999 roku, jest byłym sojusznikiem Erdogana. W 2013 roku rozpoczęto poważne śledztwo w sprawie korupcji w kręgach Erdogana. Ten oskarżył wówczas prokuratorów i policjantów biorących udział w dochodzeniu, o sprzyjanie Gülenowi i od tego czasu przeprowadził liczne czystki i aresztowania jego zwolenników.
W miesiącach poprzedzających wybory Erdogan nakazał przejęcie licznych gazet i stacji telewizyjnych powiązanych z Gülenem.
Liczne nieprawidłowości i oszustwa doprowadziły do oskarżeń, jakoby wybory były sfałszowane. Zaskakujące zwycięstwo AKP przygniatającą większością głosów pozwoliło jej na odzyskanie większości w parlamencie, oddając znowu kraj rządom jednej partii. Głosowanie nastąpiło po czerwcowych wyborach, które doprowadziły do parlamentu mniejszościowego. W tamtych wyborach AKP zdobyła tylko 41 procent głosów i nie była w stanie utworzyć koalicji rządzącej.
Xsara na podstawie: http://m.clarionproject.org/