Ekstremiści z Hizb ut-Tahrir zwołali „pilną” konferencję prasową po tym, gdy premier Australii Tony Abbot wezwał do poważnych zmian w polityce bezpieczeństwa narodowego.
W oświadczeniu, zamieszonym w niedzielę na swoim oficjalnym kanale na YouTube, premier Abbott powiedział, że wzmocni sankcje wobec tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Abbott nie wymienił żadnej szczególnej grupy w tym oświadczeniu, ale w poprzednim podniósł możliwość delegalizacji takich organizacji.
Hizb ut-Tahrir oficjalnie propaguje potrzebę globalnego kalifatu, który powstanie na bazie prawa szariatu i popiera zmagania religijne, chociaż publicznie odżegnuje się od przemocy.
„Jest dla mnie jasne, że zbyt długo pozwalaliśmy na rozstrzyganie wątpliwości na korzyść tych, którzy mogą stanowić zagrożenia dla naszego kraju” – powiedział Abbott. „Korzystali z tych wątpliwości na swoją korzyść przy naszych granicach, w kwestii pobytu, obywatelstwa czy pomocy socjalnej). W sądach zwalniano ich za kaucją, chociaż powinni zostać w areszcie”.
Hizb ut-Tahrir (Partia Wyzwolenia) oświadczyła, że należy odnieść to zaostrzenie środków do konkretnej grupy i że są dalsze skutki, wywołane wypowiedzią Abbotta. „W ostatnich kilku tygodniach Tony Abbott zasygnalizował bezprecedensowe zmiany w strukturze australijskiego systemu bezpieczeństwa narodowego” – czytamy w oświadczeniu. „Hizb ut-Tahrir postara się dostarczyć ważnego kontekstu do tych oświadczeń, demaskując międzynarodowe próby uciszenia legalnych, islamskich aktywności politycznych, pod pozorem przeciwstawiania się 'radykalizacji’ i 'ekstremizmowi'”.
Organizacja Hizb ut-Tahrir jest zakazana w większości krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki; jest ściśle monitorowana w USA oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Niemczech ma zakaz zgromadzeń. W Australii HuT ma 300 członków; publicznie odrzuciła kalifat, proklamowany w Syrii i Iraku przez ISIS.
Roselit na podstawie: http://www.9news.com.au/national/2015/02/18/11/14/hizb-ut-tahrir-calls-emergency-meeting-after-tony-abbott-announces-security-crackdown