Czy to Arabia Saudyjska? Nie, Wielka Brytania

Gdyby ktoś jeszcze dwadzieścia lat temu powiedział, że podczas ceremonii koronacji brytyjskiego króla zostaną odczytane fragmenty Koranu, zapewne zostałby uznany za fantastę. Dziś perspektywa ta staje się realna.

Koronację księcia Karola, najstarszego syna Elżbiety II, powinno rozpocząć czytanie Koranu – zaproponował lord Richard Harries, biskup Kościoła Anglikańskiego. Duchowny uważa, że dzięki temu muzułmanie mogliby się poczuć lepiej przyjmowani przez miejscowe społeczeństwo. Harries dopuszcza także możliwość pobłogosławienia nowego monarchy przez imama.

Jestem ciekaw, jakie wersety Koranu zostaną na tę okoliczność wybrane. Mam parę propozycji.

Może fragment sury drugiej o niewiernych, który znakomicie wpisuje się w wielokulturowy charakter uroczystości: „I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili – Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. – I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! – Taka jest odpłata niewiernym!”(2:191)

Zapewne mocny początek koronacji zapewniłby następujący cytat z sury czwartej, szczególnie z uwagi na osobę matki księcia Karola: „Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. Przeto cnotliwe kobiety są pokorne i zachowują w skrytości to, co zachował Bóg. I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! A jeśli są wam posłuszne, to starajcie się nie stosować do nich przymusu. Zaprawdę, Bóg jest wzniosły, wielki!” (4:34)?

Z uwagi na podniosłą chwilę koronacji myślę, że najbardziej odpowiedni będzie następujący fragment Koranu: „W tym Dniu prawdziwa władza królewska będzie należeć do Miłosiernego; i dla niewiernych będzie to Dzień trudny!” (25:26)1.

Żeby muzułmanie mogli się na Wyspach poczuć lepiej, wystarczy wprowadzić w Wielkiej Brytanii jedynie niewielkie zmiany. Szariat uczynić prawem obowiązującym wszystkich obywateli, a nie tak jak teraz, tylko muzułmańskie mniejszości. Wyznawcy Allaha ucieszyliby się też zapewne, gdyby Anglicy skończyli z anachronicznym kościołem państwowym, wprowadzając na jego miejsce islam. Zresztą proces ten już chyba się zaczął….

Na podstawie: tvn24.pl

Piotr Ślusarczyk

Książe Karol w otoczeniu muzułmanów

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign