Szwajcaria blokuje działalność Państwa Islamskiego

W ramach polityki mającej zapobiec wyjazdom szwajcarskich obywateli na bliskowschodni dżihad, Szwajcaria zablokowała działalność Państwa Islamskiego i powiązanych z nim organizacji.

Decyzją siedmioosobowej Rady Federalnej zakaz wejdzie w życie w czwartek i początkowo obowiązywać będzie przez sześć miesięcy. Zakaz dotyczy wszystkich działań ugrupowania na terenie Szwajcarii, w tym propadandy, zbierania funduszy i rekrutacji. Jego złamanie karane będzie pozbawieniem wolności do lat trzech lub grzywną, o ile nie zaistnieje potrzeba zastosowania bardziej surowych kar.

W krótkim oświadczeniu władze wyjaśniły, że eskalacja działań Państwa Islamskiego, włączając w to masowe egzekucje ludności cywilnej, przyspieszyła podjęcie decyzji. Rada podkreśliła, że ugrupowanie to „dopuszcza się masowego naruszenia praw człowieka”.

Działania szwajcarskich władz stanowią odpowiedź na rezolucję ONZ, nakłaniającą państwa członkowskie do działań zapobiagających wyjazdom ich obywateli do innych krajów w celach terrorystycznych.

Według szwajcarskich służb wywiadowczych około 25 obywateli kraju wyjechało w tym roku do Syrii i do Iraku, z czego dziesięciu walczy w szeregach różnych ugrupowań, w tym Państwa Islamskiego. W ciągu ostatniej dekady obywatele Szwajcarii brali również udział w walkach w Afganistanie, Jemenie, Somalii i Pakistanie. Tym razem, po powrocie kraju, mogą być sądzeni wedle nowych reguł, wyjaśnił rzecznik Departamentu Obrony Szwajcarii.

Szwajcaria dotychczas zdelegalizowała tylko dwie organizacje: NSDAP w latach trzydziestych i Al-Kaidę po atakach na WTC w 2001 r. Zakaz dotyczący Al-Kaidy ma wygasnąć pod koniec 2014 r.

Departament Obrony pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą przedłużyć blokadę działalności ISIS na kolejne trzy lata. Propozycje departamentu, mające dotyczyć także Al-Kaidy, zostaną zaprezentowane rządowi w przeciągu kilku miesięcy.

Szwajcarskie gazety doniosły niedawno, że w marcu na terenie kraju zatrzymano trzech Irakijczyków podejrzanych o powiązania z Państwem Islamskim. Mężczyźni, w wieku od 28 do 33 lat, przesłuchiwani są w związku z podejrzeniami o działalność przestępczą i posiadanie materiałów wybuchowych oraz trujących gazów.

Bohun, na podst. http://online.wsj.com/articles/switzerland-bans-islamic-state-1412786478

Meczet w miasteczku Wangen bei Olten, Szwajcaria

Meczet w miasteczku Wangen bei Olten, Szwajcaria

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign