Litwa chce zarabiać na halal

Litwa zezwoliła na przeprowadzanie rytualnego uboju zwierząt, poszukując arabskich, jak również izraelskich rynków zbytu dla swoich produktów.

Meczet w Kownie

Meczet w Kownie

Stało się to po nałożeniu przez Rosję embarga na produkty unijne, co było pokłosiem sankcji nałożonych przez UE w wyniku kryzysu na Ukrainie. Zgodnie z nowym prawem, które wejdzie w życie w 2015 roku, zwierzęta mogą być uśmiercane przez poderżnięcie gardła bez uprzedniego ogłuszenia. Decyzja zapadła po tym, gdy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zidentyfikował Litwę jako najbardziej dotkniętego rosyjskim embargiem członka UE.

Rosja nałożyła zakaz w sierpniu w odwecie za amerykańskie i europejskie sankcje nałożone za wspieranie przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów na Ukrainie.

Po gorącej dyskusji pięćdziesięciu siedmiu członków litewskiego parlamentu poparło to rozwiązanie, czterech głosowało przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

„Nowe prawo pozwala nam na rozpoczęcie rozmów z krajami arabskimi na temat eksportu naszego mięsa. Jesteśmy także w trakcie rozmów z Izraelem”, powiedziała po głosowaniu dla AFP minister rolnictwa Virginija Baltraitiene. Dodała ona, że embargo nałożone na litewskie mięso tylko do końca tego roku może kosztować gospodarkę nawet 87 mln euro (111,7 mln dolarów), jeśli eksporterom nie uda się znalezienie nowych rynków.

Poseł z ramienia zielonych Linas Balsys głosował przeciw, twierdząc że ubój rytualny jest nieetyczny i może naruszać regulacje unijne. Metoda uboju rytualnego nie jest akceptowana przez obrońców praw zwierząt, którzy uważają ją za niehumanitarną.

Gminy żydowskie i muzułmańskie na trzymilionowej Litwie liczą po około 3000 osób

Metoda uboju rytualnego wykorzystywana przez muzułmanów i żydów, została w ubiegłym roku zakazana w sąsiadującej z Litwą Polsce po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niezgodną z prawami zwierząt.

BL na podst. www.aquila-style.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign