Festiwal PASSION FOR FREEDOM szokuje świat już od pięciu lat. W tym roku artyści, aktywiści, obrońcy wolności i dziennikarze z całego świata już zapowiedzieli swoje przybycie. Wydarzenie jest imprezą zamkniętą, tylko na zaproszenia.
Marianna Fox, dyrektor festiwalu: „Co roku każda osoba, która chce wejść do galerii, jest sprawdzana przez specjalnie wyszkolonych ochroniarzy. To konieczne ze względów bezpieczeństwa, również nie możemy pomieścić wszystkich chętnych. W zeszłym roku było to ponad 1000 osób. Najprościej jest już teraz wysłać maila i zarezerwować sobie możliwość wejścia. Adres jest na naszej stronie: www.passionforfreedom.co.uk ”
Festiwal startuje po raz piąty, 2 listopada w Londynie i zadaje te same mocne pytania: Co to jest wolność? Jak łatwo ją utracić? Jak trudno ją odzyskać
Konkurs organizowany jest przez Passion for Freedom, niezależną grupę przyjaciół z całej Europy, starającą się stać na straży wolności wypowiedzi artystów wyrażanej poprzez sztukę. Co roku odbywa się on w murach galerii sztuki współczesnej nieopodal Tate Modern.
Festiwal to rzadka kolekcja prac „odważnych artystów” z kategorii film, zdjęcie, obraz, rzeźba, publikacja, książka oraz inne środki ekspresji artystycznej. Do tej pory w konkursie udział wzięło ponad 200 prac twórców z całego świata (Pakistan, Afganistan, Nepal, Kuba, Chiny, Polska, Rosja, Dania, Ameryka, Australia i co roku Wielka Brytania).
Uczestnikami było między innymi: Ai Wei Wei z Chin – 3 miesiące więzienia i zakaz udzielania informacji do mediów; Jafar Panahi – kilkakrotnie aresztowany pod zarzutem działania propagandowego przeciwko Republice Islamskiej Iranu; Johan van der Dong – nie ma w Europie galerii, która ma odwagę pokazać jego prace z obawy przed atakami. Inni artyści to m.in. Ferri Farrahmandi, Azadeh Behroozi, a z Polski: Leszek Dobrucki, Maja Wolna, Marta Strzelecka i Roland Okoń. W 2013 pojawiły się kolejne trzy nazwiska Polaków.
Artyści występujący na festiwalu PFF to bohaterowie; pomimo obawy o swoje życie i bezpieczeństwo rodzin ciągle tworzą. Niektórzy zmuszani są do ukrywania się pod pseudonimem, inni wycofują prace bądź sami się cenzurują, żeby nie urazić uczuć religijnych.
”Ten rok jest wyjątkowy – mówi Marianna Fox. – Zakwalifikowaliśmy 60 prac artystów – do wydarzenia zostało jeszcze trochę czasu, a już dziennikarze chcą się umawiać z twórcami. Jedną z mocniejszych bohaterek jest duńsko-irańska artystka Firoozeh Bazrafkan. Cieszę się, że nie siedzi w więzieniu, że może udzielać wywiadów.”
W tym roku artyści częściej proszą o anonimowość i ze względów bezpieczeństwa występują pod pseudonimem.
Praktycznie wszystko zaczyna się wczesną wiosną i konkurs jest otwarty przez pół roku. W ciągu 6 miesięcy napływają prace z całego świata: Afryka, Australia, cała Azja, Ameryka i Europa. Artyści dowiadują się pocztą pantoflową o wydarzeniu. Informacja, że jest taki festiwal w Londynie, gdzie tematem jest wolność, a organizatorzy nie stosują cenzury, ma moc przebicia i bardzo szybko dociera do studentów na uczelniach wyższych, do aktywistów, historyków, producentów filmowych.
Do konkursu przyjęto 60 zgłoszeń z całego świata: Brazylia, Kanada, USA, UK, Polska, Irlandia, Dania, Belgia, Francja, Niemcy, Chiny, Holandia, Afganistan. Najmłodszy artysta ma 16 lat, najstarszy – 76.
Trzy nagrodzone filmy będą pokazywane podczas festiwalu:
1. The Siren – we wtorek (05.11.2013) o 18.30
2. Girl Rising – we wtorek (05.11.2013) o 19.15
3. Silent Conquest – w piątek (08.11.2013) o 18.30
Ilość miejsc podczas wyświetlania filmów jest ograniczona. Organizatorzy zaprosili twórców i aktorów nagrodzonych obrazów.
PASSION FOR FREEDOM
2 – 9. 11. 2013.
UNIT24 GALLERY
20 Great Guildford St
London SE1 0FD
www.passionforfreedom.co.uk