Portal Pravda.ru opisał dwa nowe islamskie projekty urbanistyczne – ekologiczną enklawę w Emiratach i rodzaj „getta“ dla kobiet w Arabii Saudyjskiej.
***
Svetlana Smetanina
Saudyjczycy wpadli na ciekawy pomysł – wybudują miasto stworzone tylko dla kobiet.
Projekt wymyślono dla pań, które chcą robić karierę, ale nie wiedzą jak to pogodzić z surowym prawem szariatu, ograniczającym ich świat do męża i dzieci. Przewiduje się, że w mieście powstanie 5.000 nowych miejsc pracy.
Królestwo Arabii Saudyjskiej znalazło sposób na połączenie starej tradycji z nowoczesnością. „Daily Mail“ pisze, że budowa miasta, w którym będą mogły pracować kobiety i tylko kobiety, ma się rozpocząć w przyszłym roku. Władze wschodniej prowincji Hafuf, gdzie ruszyć ma budowa, szacują, że wartość inwestycji w miasto wyniosie około 130 mln dolarów i przyczyni się do stworzenia 5.000 miejsc pracy w przemyśle włókienniczym, farmaceutycznym i spożywczym.
Chociaż Saudyjkom wolno pracować, niewiele decyduje się na ten krok. Lokalne statystyki mówią, że tylko 15% pracujących to kobiety. Budowanie kariery w patriarchalnym społeczeństwie jest problemem nie tylko dlatego, że tradycyjna rola kobiety ogranicza się do bycia wyłącznie żoną i matką – kobietom wolno wychodzić z domu tylko w towarzystwie mężczyzny.
„Stosunek do spraw kobiet w Arabii Saudyjskiej jest bardzo szczególny. Władze próbują stworzyć wizerunek państwa, które gotowe jest rozwiązywać problemy kobiet, ale w rzeczywistości są zadowolone z obecnego stanu rzeczy. Z pewnością nie zamierzają wprowadzać żadnych zmian ani demokratyzować społeczeństwa. Dopiero niedawno pozwolono kobietom na prowadzenie samochodu i to z wieloma obostrzeniami“ – powiedział „Prawdzie“ Siergiej Demidenko – ekspert z Instytutu Strategicznych Studiów i Analiz .
Idea „miasta kobiet‘ może być więc postrzegana jako nic więcej, jak tylko orientalny żart. „Jak to będzie technicznie możliwe? Czy zbierze się kobiety z całego kraju i wyśle je tam do pracy?“. Co więcej – żadne miasto, ani nawet cetrum biurowe, nie obejdzie się bez prądu, wody i kanalizacji. Czy hydraulikami i elektrykami też będą tylko kobiety? Ten projekt to raczej próba poprawienia wizerunku Arabii w oczach Zachodu.
***
Budowa eko-miasta Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pochłonie 22 miliardy dolarów.
Masdar będzie zbudowany niedaleko Abu Dabi. Projekt rozpoczął się w 2007 r., ale dopiero niedawno podjęto ważniejsze kroki ku jego realizacji. Masdar (po arabsku „źródło“) jest uważane za najbardziej ekologiczne miasto na Ziemi.
Nie będzie tam emisji dwutlenku węgla ani szkodliwych odpadów z produkcji przemysłowej. Co najważniejsze, nie będzie tam samochodów, które są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska. Mieszkańcy Masdaru, których ma być nie więcej niż 50 000, będą podróżować transportem publicznym napędzanym prądem. Transport publiczny jest nazywany publicznym tylko dlatego, że nie będzie należał do osób prywatnych. Mógłby być równie dobrze nazywany „osobistym“ gdyż pojazdy będą przewozić nie więcej niż 6 osób. Te taksówki bez kierowcy będą czekały na pasażerów w rozmaitych parkach miejskich.
W Masdarze będzie się używać wielu różnych źródeł energii naturalnej – paneli słonecznych, turbin wiatrowych, a także najnowszych technologicznych nowinek, których nie ujawniono. Inną unikalną cechą miasta będzie to, że zostanie ono pokryte specjalną misternie utkaną siecią, która z jednej strony będzie chronić przed palącym słońcem, a z drugiej, w połączeniu z wielością trawników przeznaczonych do odpoczynku, stworzy przytulną atmosferę.
Miasto Masdar ma być gotowe w 2023 r. Pomimo wielu fantastycznych „gadżetów“ ten projekt wygląda na bardziej realistyczny niż saudyjskie „miasto kobiet“.(p)
Tłumaczenie: Karli
Źródło: http://english.pravda.ru/society/anomal/17-08-2012/121905-saudi_women-0/