Kanada idzie w ślady Francji, ustanawiając zakaz noszenia burki podczas składania przysięgi przez kobiety, które otrzymują kanadyjskie obywatelstwo.
Zarządzenie zostało wydane w odpowiedzi na skargi ustawodawców sygnalizujących, że trudno jest stwierdzić, czy osoba składająca przysięgę rzeczywiście ją wypowiada. Wcześniej, w kwietniu, prawo zakazujące zakrywania twarzy przez muzułmanki w miejscach publicznych weszło w życie we Francji.
Jason Kenney, kanadyjski minister imigracji i obywatelstwa, poinformował, że podczas składania przysięgi nowe obywatelki kanadyjskie nie mogą nosić nikabu czy burki i muszą całkowicie odsłonić twarz. Burka to strój zakrywający całe ciało z siatką na twarzy, która umożliwia kobiecie widzenie i oddychanie. Nikab to zasłona na twarz odsłaniająca jedynie oczy. Zdaniem ministra, dla większości Kanadyjczyków składanie przysięgi z zasłoniętą twarzą jest niepokojące. Oświadczył on, że nowi Kanadyjczycy powinni być widoczni dla swoich współobywateli. Powiedział też, że otrzymywał skargi od ustawodawców oraz sędziów, przed którymi składana jest przysięga obywatelska – sygnalizowali, że trudno jest stwierdzić, czy osoby z zasłoniętymi twarzami w rzeczywistości powtarzają jej słowa.
Zdaniem Kenney’a (członka Konserwatywnej Partii Kanady) jest to kwestia ważnych zasad leżących u podstaw kanadyjskiej tożsamości oraz takich wartości państwa jak otwartość i równość. Minister powiedział, że kobiety, które czują się zobowiązane do zakrywania twarzy w miejscach publicznych, często wywodzą się ze środowiska kulturowego, które traktuje kobiety jak własność, a nie jak równe mężczyznom istoty ludzkie. „Jestem zdania, że większość Kanadyjczyków uważa to za co najmniej niepokojące”, stwierdził. „Prawie wszystkie znane mi kanadyjskie muzułmanki niepokoi praktyka zakrywania twarzy w naszym społeczeństwie. Uważają, że wskazuje ona na sposób traktowania kobiet sprzeczny z naszymi demokratycznymi wartościami.”
Kenney ogłosił zakaz we francuskojęzycznej prowincji Quebec, w której toczyły się gorące debaty dotyczące tego, w jakim stopniu Kanada powinna ugiąć się, wychodząc naprzeciw nowym mieszkańcom. Podczas gdy w pozostałej części kraju kwestie te są częściej poruszane przez konserwatystów, w prowincji Quebec dyskusję prowadzą często lewicowcy i separatyści z Bloku Quebecku. Kenney oświadczył, że jego rząd nie posunie się dalej, przygotowując ustawy zakazujące kobietom zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Francja była pierwszym państwem, które uchwaliło podobną ustawę. Osoby naruszające to prawo mogą zostać ukarane grzywną lub przymusowym uczęszczaniem na kurs wychowania obywatelskiego.
„Państwo nie powinno wykorzystywać swojej władzy do dyktowania obywatelom, jak mają się ubierać w życiu prywatnym, jednak w ważnych momentach stykania się z instytucjami państwowymi, w celu uzyskania prawa do korzystania ze świadczeń państwowych, uważam, że absolutnie uzasadniony jest wymóg pokazania, kim się jest”, powiedział Kenney.
W Stanach Zjednoczonych nie obowiązuje żadne prawo, które zakazywałoby zasłaniania twarzy lub noszenia chust, jednak w niektórych stanach miały miejsce nieudane próby wprowadzenia zakazu stosowania prawa szariatu. Wnioskodawca projektu takiej ustawy w Oklahomie chciał zakazać kobietom zakrywania się chustą na zdjęciu w prawie jazdy. W 2010 roku Massachusetts College of Pharmacy and Health Sciences wprowadził zakaz zakrywania twarzy, kierując się względami bezpieczeństwa, jednak później zmienił go, wychodząc muzułmankom naprzeciw. Zarówno nikab jak i burka są w USA dopuszczalne podczas ceremonii zaprzysiężenia dla nowych obywateli.
Nowy kanadyjski przepis wchodzi w życie natychmiast. Kenney bronił go, twierdząc, że nie ma on nic wspólnego z wolnością religijną i dodał, że podczas pielgrzymki do Mekki muzułmanki muszą odsłaniać twarz. „Dlatego nie przyjmuję poglądu, że jest to w pewien sposób wymóg podyktowany względami religijnymi”, powiedział. Minister dodał, że poruszył tę kwestię w Ottawie, podczas ostatniego zebrania sędziów, przed którymi składania jest przysięga obywatelska i dowiedział się, że jest to powszechny problem.
W Kanadzie żyje około 940 000 muzułmanów, co stanowi ok. 2,8 % ludności. Jest to najszybciej rozwijająca się religia w Kanadzie. Na przestrzeni ostatniej dekady obywatelstwo kanadyjskie przyznawane jest 150-180 tysiącom nowych obywateli rocznie.
Ihsaan Gardee, pełniący obowiązki dyrektora wykonawczego Kanadyjskiej Rady Stosunków Amerykańsko-Islamskich (Canadian Council on American-Islamic Relations) , zapowiedział, że decyzja odbije się negatywnie na demokracji kanadyjskiej, ponieważ zmusza osoby, które chcą zakrywać twarz, do wybierania pomiędzy przekonaniami religijnymi a przyjęciem obywatelstwa kanadyjskiego.
Zakaz wchodzi w życie w chwili, gdy Sąd Najwyższy Kanady rozpatruje przypadek kobiety, która chce mieć prawo nosić nikab, stając w sądzie naprzeciw mężczyzny oskarżonego o gwałt na niej. Kenney powiedział, że termin ogłoszonego w dniu dzisiejszym zakazu jest przypadkowy.(es)
Tłumaczenie ACH
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2073367/Canada-bans-burqa-citizenship-swearing-in.html