Muzułmanie słabo reprezentowani na spotkaniu w Asyżu

W czwartek z udziałem papieża Benedykta XVI odbędzie się w Asyżu spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 25-lecie historycznej inicjatywy Jana Pawła II. Do miasta, nazywanego stolicą pokoju, przybędą przedstawiciele niemal wszystkich religii i wyznań.

Wśród obserwatorów dominuje opinia, że to co różni inicjatywy Jana Pawła II i Benedykta XVI, to ich wymowa. O ile papież Polak zaprosił przywódców religijnych na modlitwę o pokój, to jego następca kładzie nacisk na refleksję i dialog.

(…)

Jeśli chodzi o przedstawicieli islamu, reprezentowanego w większości przypadków przez dostojników niższej rangi, to Watykan zastrzegł, że ich obecność zależy w dużej mierze od trudnej sytuacji w wielu krajach arabskich i na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo spotkanie to zbiega się w czasie z pielgrzymką do Mekki – przypomniano. Łącznie spodziewanych jest 50 dostojników i działaczy muzułmańskich. Ma być wśród nich członek rodziny królewskiej z Jordanii Ghazi bin Muhammad. Watykan odnotował zarazem, że w 1986 roku delegacja muzułmańska liczyła 11 osób.

pełny tekst na gazeta.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem