Aż tysiąc imigrantek stało się ofiarami brutalnych zbrodni honorowych w Finlandii.
Chociaż problem ten był w ostatnich latach szeroko dyskutowany, współpraca między urzędnikami a środowiskami imigrantów jest dość ograniczona.
„Mój ojciec kontrolował moje życie i podejmował za mnie decyzje. Nie tolerował na przykład chodzenia na randki. Nawet przebywanie z przyjaciółmi spotykało się ze zdecydowanym sprzeciwem. Jeżeli znajdowaliśmy się w towarzystwie mężczyzn, nie wolno mi było z nimi rozmawiać. To było chore i zabijało mnie od środka; miałam wrażenie, że nie żyję własnym życiem.” Ta wstrząsająca historia opisana przez młodą kobietę dla stacji YLE jest dość typowa dla ofiar tego rodzaju zbrodni.
Przemocy duchowej czy fizycznej oraz ścisłej kontroli ze strony rodziny nie można wyjaśnić względami religijnymi. To kultura oparta na honorze i cnocie. Honor całej rodziny zostaje splamiony, jeżeli kobieta nie jest 'cnotliwa’. Konflikty w rodzinach imigrantów mogą pojawić się, kiedy młodzież żyje na styku dwóch kultur. W domu panują surowe reguły narzucane przez rodziców, którzy wymagają przestrzegania dawnych zasad, a w szkole i wśród przyjaciół życie toczy się zgodnie z regułami kulturowymi obowiązującymi w nowym kraju.
Dzieci i młodzież szybciej niż ich rodzice integrują się z nowym społeczeństwem. Na początku rodzice obawiają się, że kultura nowego kraju może być zgubna dla ich dzieci, w szczególności dla dziewczynek. Przemoc w imię honoru stanowi jednak zawsze ekstremalny środek kontroli.„Ojciec nigdy nie wyjaśnił, dlaczego to robił. Moim zdaniem obawiał się społeczności oraz tego, co inni mogliby sobie pomyśleć. Posiadał władzę, której nie chciał się zrzec. Chciał, aby ludzie go szanowali” powiedziała młoda kobieta.
Szacowana liczba ofiar przemocy wśród imigrantów w Finlandii wynosi około 18.000. Z tego aż 1000 osób było ofiarami przemocy uzasadnianej względami honorowymi. Brak dokładniejszych danych liczbowych, ponieważ urzędnicy nie rejestrują oddzielnie zbrodni honorowych.
Grupy wsparcia dla społeczności imigrantów domagają się większego dostępu do informacji i edukacji oraz nawołują do współpracy. Chcą, żeby Finlandia poszła w ślady innych krajów skandynawskich, które w latach osiemdziesiątych rozpoczęły akcję zwalczania zbrodni honorowych. Niestety, strach blokuje ich pracę, ponieważ wiele kobiet milczy w obawie o własne bezpieczeństwo. Jednak rozmówczyni YLE nie obawiała się mówić o tym głośno: „Już się nie boję i nie potrzebuję mojego ojca. Obecnie studiuję i pracuję. Chciałabym nadal studiować i wyrwać się z uścisku rodziców”, powiedziała. Jej tożsamość i pochodzenie młodej kobiety nie zostały ujawnione ze względów bezpieczeństwa.(rol)
Tłum.: ACH
Źródło: http://yle.fi/uutiset/news/2011/07/silence_hinders_victims_of_honour_crimes_2699731.html