Tariq Ramadan krytykuje zawieszenie przez Al-Azhar dialogu z Watykanem. Jednocześnie twierdzi, że nie ma zagrożenia dla koptów, a papież powinien też troszczyć się, gdy prześladowani są muzułmanie.
Tariq Ramadan skrytykował decyzję kairskiego uniwersytetu Al-Azhar o zawieszeniu dialogu międzyreligijnego z Watykanem. Decyzja została podjęta po tym, jak papież Benedykt XVI krytycznie wypowiedział się na temat muzułmanów i losu mniejszości chrześcijańskich w Egipcie. „To błąd przerywać kanał dialogu między islamem a Watykanem” – uważa Ramadan.
Co jeszcze Tariq Ramadan uznał za ważne podkreślenia w kwestii zamachów na egipskich koptów?
„Nie jest prawidłowe mówienie, że społeczność koptyjska w Egipcie jest zagrożona. Mają miejsce ataki terrorystyczne, które nie mają nic wspólnego z większością muzułmanów. Bardzo ważne jest, by być ostrożnym w tym miejscu i nie ryzykować, że zagra się wspólnie z terrorystami, którzy chcą pogłębić podziały w Egipcie. Nie ma „wojny” przeciwko Koptom.”
Czego oczekiwałby jeszcze Ramadan od papieża: „interweniowania nie tylko wtedy, gdy, dyskryminacja dotyczy chrześcijan, ale również kiedy ofiarami są muzułmanie lub wyznawcy innych wiar”.
Ramadan również martwi się, że „te ataki mają okropny wpływ na międzynarodowy wizerunek islamu”.
Tariq Ramadan jest wnukiem Hasana Al-Bany, założyciela Bractwa Muzułmańskiego. Do niedawna prawie bez wyjątku uznawany za liberalnego muzułmańskiego intelektualistę, dzisiaj spotyka się z coraz większą krytyką. W książce „Brat Tariq” Caroline Fourest, francuska feministka, zarzuca mu fałsz i podwójną mowę – jedną skierowaną do Zachodu, drugą do muzułmańskich słuchaczy. W ubiegłym roku Rada Miasta w Rotterdamie zwolniła go z funkcji doradcy, ponieważ nie zgadzała się na jego wystąpienia w irańskiej rządowej telewizji Press TV. (db)
JW na podst. AKI
http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Security/Egypt-Muslim-scholar-slams-top-Sunni-authoritys-decision-to-halt-inter-faith-dialogue_311573056211.html