Policjanci, opancerzone samochody i eksperci od ładunków wybuchowych w pogotowiu – w takiej scenerii odbywają się święta w koptyjskich kościołach
W związku z pogróżkami islamistów pod ochroną policji znalazły się nie tylko kościoły koptyjskie w Egipcie, ale także we Włoszech, Francji, Niemczech czy Szwecji. Włoski episkopat wezwał zaś Europę do „walki o wolność wyznania na całym świecie“.
To, jak ważna jest wolność religijna, podkreślała kanclerz Niemiec Angela Merkel, a niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere dodawał Koptom otuchy i zachęcał, aby obchodzili święta jak co roku.
– Zapewnimy wam odpowiednią ochronę – deklarował. Jednocześnie stwierdził, że „smutne i zawstydzające“ jest to, że w Niemczech wykonywanie praktyk religijnych musi być chronione przez policję.
Mimo starań władz krajów, w których mieszkają większe skupiska Koptów, tegoroczne święta Bożego Narodzenia (które ze względu na różnicę kalendarza wypadają w styczniu) nie będą dla Koptów spokojne.
Wierni obawiają się bowiem powtórki z wydarzeń sprzed kilku dni, gdy islamiści wysadzili w powietrze koptyjski kościół w Aleksandrii. Zginęło wówczas 21 osób.
Przed świętami na stronach internetowych islamscy radykałowie opublikowali adresy kościołów koptyjskich w Egipcie i Europie, a także instrukcje ataków. W odpowiedzi egipscy obrońcy praw człowieka nawoływali muzułmanów do tworzenia żywych tarcz przed kościołami koptyjskimi. Inicjatywę poparły dziesiątki tysięcy internautów.
W Niemczech organizacje muzułmańskie solidaryzują się z Koptami. Udział w obchodzonej przez Koptów 6 stycznia Wigilii wziął zarówno przewodniczący rady Kościoła Ewangelickiego EKD, jak i przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów.
Policja została postawiona w stan gotowości również we Włoszech, gdzie mieszka około 50 tys. pochodzących z Egiptu członków Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego i ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego. W samym Rzymie jest ich 7,5 tysiąca i posiadają pięć kościołów.
W związku z ostatnimi atakami na chrześcijan przewodniczący konferencji episkopatu Włoch kard. Angelo Bagnasco w homilii z okazji Objawienia Pańskiego wezwał społeczność międzynarodową, by mocnym głosem upomniała się o wolność wyznania wszędzie tam, gdzie jest ona gwałcona. Hierarcha powiedział, że chrześcijanie są prześladowani, bo „domagają się godności, równości, swobody sumienia, sprawiedliwości i rządów państwa prawa“.
Więcej na: rp.pl