Belgia: Władze lokalne finansują meczet oskarżony o radykalizm

Belgijskie służby bezpieczeństwa zablokowały oficjalne uznanie meczetu Attakwa w Kortrijk. Miasto jednak w dalszym ciągu będzie wspierać meczet mimo obecności radykalnych nauczycieli.

Protesty przeciwko meczetowi w Kortrijk

Protesty przeciwko meczetowi w Kortrijk

Zdaniem ministra sprawiedliwości Stefaana De Clercka, niektórzy z nauczających w meczecie duchownych promują radykalne poglądy w czasie udzielania nauk na temat Koranu. Meczet może zostać zalegalizowany w przyszłości, ale musi zagwarantować, że radykalni nauczyciele nie znajdą tam miejsca.

Burmistrz miasteczka chce przedyskutować to na następnym spotkaniu z władzami meczetu. Jego zdaniem administracja musi znaleźć rozwiązanie, jednak miasto na razie nie zaprzestanie współpracy z meczetem. W dalszym ciągu będzie finansować meczet, ponieważ w innym wypadku byłby to krok wstecz, a dzięki finansowaniu, miasto jest w stanie mieć nadzór nad meczetem i pomóc mu w pozytywnej integracji.

Przewodniczący meczetu Lahcen jest zaskoczony wiadomościami i tłumaczy się, że nie wiedział o niczym, ponieważ nie jest obecny w czasie lekcji Koranu.

JW na podst. islamineurope.blogspot.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem