Merkel uhonoruje dzisiaj autora karykatur Mahometa

Autor karykatur Mahometa, duński rysownik Kurt Westergaard zostanie dzisiaj uhonorowany przez kanclerz Angelę Merkel jako obrońca wolności słowa.

Kurt Westergaard autor Karykatur MahometaW dzisiejszym przemówieniu z okazji wręczenia nagród wolności słowa w Poczdamie, kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje uhonorować 75-letniego duńskiego rysownika Kurta Westergaarda. Westergaard w 2005 roku zasłynął narysowaniem karykatur Mahometa, po tym jak zrozumiał, że wielu rysowników boi się w ogóle narysować islamskiego proroka w obawie przed agresywną reakcją muzułmanów. Jak okazało się później, nie mylili się oni wcale. Nagonka rozpętana w świecie muzułmańskim m.in. przez Bractwo Muzułmańskie czy premiera Turcji Erdogana przyniosła ofiary śmiertelne i liczne zniszczenia.

Merkel, która dorastała w komunistycznym NRD, dobrze pamięta represje przeciwko wolności słowa i jej zdaniem Niemcy „nie powinny nigdy zapominają jak wartościowa jest wolność”.

„Kurt Westergaard jest symbolem wolności prasy i wolności opinii, ponieważ bierze odpowiedzialność za to co robi – a to nie jest w porządku, że są ludzie którzy chcą go zabić”, tłumaczy Sabine Sasse, organizatorka całego wydarzenia. „Groźby śmierci to nie jest nasza kultura. Tak więc walczymy dla tych praw. W dobrej demokracji posiadanie różnych opinii i dyskutowanie rzeczy musi być możliwe”. „Nagroda jest sygnałem od wiodącej osoby w naszym społeczeństwie, że wolność wypowiedzi i prasy jest dla nas bardzo, bardzo ważna. Cokolwiek się wydarzy, będziemy za to walczyć – nie bronią, lecz orężem języka i nagród”, wyjaśnia decyzję o przyznaniu nagrody Westgaardowi Sasse.

M100 Sanssouci Colloquium, przyznające nagrodę, nazywa siebie „wyjątkowym forum”, gromadzącym postaci świata mediów i polityki, które dyskutują na temat roli mediów w wydarzeniach europejskich i światowych.(pj)

JW. na podst.  Radio Free Europe Radio Liberty

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem