7 000 tajnych agentów moralności będzie patrolować Teheran

Policja w Teheranie rozmieści 7 000 tajnych agentów moralności, których zadaniem jest rozprawienie się z kobietami, które nie przestrzegają ścisłej zasady noszenia hidżabu.

Takie działania mają miejsce każdej wiosny, kiedy rosnąca temperatura w stolicy zachęca ludzi do wyjścia, władze czują się wówczas zobowiązane do pilnowania czy normy moralne będą przestrzegane.

Co jest kontrolowane przez policję moralności? Niedopasowane chusty, zbyt ciasne płaszcze, zbyt krótkie spodnie i bransoletki u mężczyzn. W tym roku doszło do listy wyprowadzanie psów.

Reakcja nie będzie jednak natychmiastowa. Agenci będą przesyłali zdjęcia tablic rejestracyjnych to przełożonych, którzy będą oficjalnie wzywali występujących przeciwko moralności na policję. Jeżeli osoba taka nie pojawi się na posterunku po otrzymaniu wezwania, nie będzie mogła sprzedać samochodu.

Mówi się, że coraz więcej kobiet w Teheranie nie nosi chusty podczas jazdy samochodem, a najnowsza moda to noszenie płaszcza bez guzików.

Co prawda ostatnie wybory wygrał Hasan Rouhani, który jest przeciwko takim działaniom policji, ale ta działa pod bezpośrednią kontrolą najwyższego przywódcy Ajatollaha Ali Khameneiego. (j)

źródło: The Guardian

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Sahel: dżihadyści przejmują teren

Pod banderą Antify na „ratunek” imigrantom

Biden: rzeź Ormian to ludobójstwo