24-letni reżyser muzycznego wideo zmarł w egipskim więzieniu

Shady Habash, 24-letni fotograf i reżyser muzycznych filmów wideo zmarł 2 maja w kairskim więzieniu o zaostrzonym rygorze.

Habash został aresztowany w 2018 roku za wyreżyserowanie klipu zatytułowanego „Balaha” piosenkarza i dysydenta Ramy Essama. Film ma ponad 5 mln wyświetleń na YouTube. „Balaha” jest slangowym, lekko obraźliwym określeniem prezydenta Egiptu, Sisiego. Młody reżyser został aresztowany pod zarzutami członkostwa w grupie terrorystycznej, rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nadużywania mediów społecznościowych, bluźnierstwa i znieważania sił zbrojnych. Co 45 dni przedłużano mu areszt, ale nie postawiono go w stan oskarżenia.

Nie wiadomo, na jaką chorobę zmarł Habash. Być może przyczyną była samotność, na którą skarżył się w ostatnim liście, napisanym pod koniec października 2019. „Więzienie nie zabija, ale zabija samotność”, pisał. „Przez ostatnie dwa lata starałem się samotnie stawiać czoła wszystkiemu, co mi się przytrafia, żebym mógł wyjść z więzienia tym samym człowiekiem, którego znaliście, ale nie daję już rady. Wiem, że wielu przyjaciół, którzy mnie kochają, boi się napisać do władz na mój temat, wierząc, że i tak zostanę zwolniony. Potrzebuję waszego wsparcia, żeby nie umrzeć”. (g)

Na podstawie independent.co.uk i ramyessam.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom