Rok 2019 w Maghrebie nie zapowiada się ciekawie

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Afrykę Północną czeka „ciekawy” rok – Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych (CSIS) przewiduje liczne turbulencje.

Każdy zaniepokojony falami migracyjnymi powinien śledzić uważnie sytuację w Afryce Północnej. Amerykański think tank widzi wiele potencjalnych zagrożeń. Wśród nich wybory w Algierii, które prawdopodobnie potwierdzą władzę elit związanych z dyktatorem Abdelazizem Boutefliką. Jeżeli jednak zostałyby przesunięte, mogłoby to sugerować istnienie konfliktu wewnątrz obozu władzy i początek drogi do utraty stabilności.

W Tunezji wiadomo już, że ustał konsensus pomiędzy siłami świeckimi, a do niedawna uważaną za islamistyczną partią Ennahda. Nasila się polityczna walka przed listopadowymi wyborami parlamentarnymi, a do tego coraz częściej dochodzi do protestów związków zawodowych w coraz biedniejszym kraju.

Z kolei w Libii nie widać szans na pojednanie, ponieważ walczące strony grają o wszystko albo nic. Pogłębia to kryzys gospodarczy i tworzy przestrzeń do działania dla ugrupowań terrorystycznych i przemytników imigrantów.

Chociaż zdaniem instytutu terroryzm nie jest głównym zagrożeniem regionu, to odradza się on w Libii, a w pozostałych krajach może dochodzić do sporadycznych ataków, które mogą wystraszyć turystów, pogarszając sytuację ekonomiczną.

W związku z tym próby nielegalnej imigracji do Europy przez Maghreb oraz z Maghrebu będą kontynuowane. (j)

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Pełny komentarz CSIS

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook