16-latka we Francji musi się ukrywać za „obrażenie islamu”

16-letnia francuska uczennica, która marzy o byciu piosenkarką i umieszcza na Instagramie swoje filmy, po jednym z nich za poradą policji zaczęła się ukrywać, bo dostawała realne groźby śmierci. Odpowiadając na instagramowe ataki fana, które uznała za rasistowskie i homofobiczne (ma w profilu flagę LGBT), powiedziała w kolejnym filmie, że nienawidzi religii, w Koranie jest sama nienawiść, a islam to gówno.

Pochodząca z regionu Auvergne-Rhone-Alpes region uczennica nie chodzi do szkoły i nie wiadomo, czy będzie mogła pójść do jakiejkolwiek innej, bo jej sprawa stała się głośna w całej Francji, gdzie część osób broni jej prawa do wolności wypowiedzi, a część atakuje za obrażanie religii. To co zrobiła, jest we Francji legalne – nie ma tam karania za bluźnierstwo. Nastolatka obawia się, że to koniec jej marzeń o zostaniu piosenkarką. Władze twierdzą, że dostała wsparcie „materialne i psychologiczne” i nic jej w tej chwili nie grozi. (g)

Źródło: dailymail.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom