10 lat za zamiar zamordowania Geerta Wildersa

Holenderski sąd skazał na 10 lat więzienia mężczyznę z Pakistanu, który w sierpniu zeszłego roku przybył do Holandii grożąc zamordowaniem politykowi Geertowi Wildersowi.
Wilders, którego partia jest druga w parlamencie, od wielu lat jest ostro antymuzułmański, a w zeszłym roku zorganizował konkurs rysunków przedstawiających Mahometa. Konkurs został w końcu odwołany, po masowych demonstracjach w Pakistanie, które groziły bezpieczeństwu holenderskich turystów i dyplomatów. Parlament Pakistanu wydał uchwałę potępiającą konkurs.

Oskarżony Junaid I., który na Facebooku groził „powstrzymaniem tego psa, Wildersa” przed sądem zaprzeczył, że chciał go zamordować. Jednak sąd nie dał wiary jego wyjaśnieniom i orzekł karę wyższą niż chciał prokurator, który domagał się sześciu lat. Sędziowie uznali, że oskarżony chciał przeprowadzić zamach terrorystyczny na polityka, który „korzystał ze swojego prawa wolności słowa. Zamach miał być przeprowadzony w budynku parlamentu, a jego celem, zdaniem sądu, było „podważenie podstawowych, konstytucyjnych struktur Holandii” i „wywołanie strachu”. Nie wiadomo, czy oskarżony będzie się odwoływał. (g)

Źródło:dutchnews.nl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Jordania: demokracja za dziesięć lat?

Amerykanie pośpiesznie ewakuują Afgańczyków

Ofensywa talibów w Afganistanie