Wiadomość

10 lat więzienia dla właściciela „irańskiego YouTube”

Sędzia Mohammad Moghiseh, który skazał CEO Aparat.com na 10 lat więzienia (zdj. wikipedia)
Sędzia Mohammad Moghiseh, który skazał CEO Aparat.com na 10 lat więzienia (zdj. wikipedia)

Założyciel i menadżer irańskiej platformy umożliwiającej dzielenie się treściami wideo został skazany na 10 lat więzienia za „zachęcanie do deprawacji” z powodu wideo zamieszczonego przez użytkownika platformy.

Mohammad Javad Shakuri Moghadam, który jeszcze dwa lata temu był nagradzany jako jeden z najlepszych przedsiębiorców irańskich, został 25 października skazany na 10 lat więzienia. Rok temu w wideo, będącym przyczyną wyroku, umieszczonym w sieci Aparat.com, nazywanej przez niektórych „YouTubem Iranu”, dzieci były pytane czy wiedzą jak przyszły na świat. Wideo zostało usunięte w ciągu godziny z sieci, z której korzystają miliony Irańczyków, po tym jak jego producent otrzymał skargi od zaniepokojonych obywateli.

Wyrok zasądzony został przez Sąd Rewolucyjny, któremu przewodniczył sędzia Mohammad Moghiseh znany z surowych werdyktów, z powodu których znalazł się na liście osób objętych sankcjami przez amerykański Departament Stanu. Siedem innych osób oskarżonych w tej sprawie, jak podaje BBC, zostało skazanych na 11 lat więzienia każda.

Strach padł też na inne platformy i sytuacja wygląda tak, jakby właściciel został ukarany dla przykładu, mimo że Aparat w regulaminie pisze, zeby wideo nie naruszało norm moralnych islamskiego społeczeństwa, a także, by unikano „politycznych napięć”. Teraz inni menadżerowie obawiają się czy nie staną przed sądem za treści publikowane przez użytkowników.

Władze Iranu od dawna toczą walkę z mediami społecznościowymi. W 2012 roku ajatollah Lotfollah Safi-Golpaygani powiedział, że Facebook jest nieislamski, a korzystanie z niego to grzech. Wtedy rząd blokował około 5 milionów stron, które były przez Irańczyków omijane przez korzystanie z Virtual Private Networks. Internet bywa dla Irańczyków jedyną przestrzenią wolności, już w 2009 roku było tam 80 tysięcy bloggerów, których rząd próbował śledzić i aresztować za „nieislamskie” treści.  (jw)

źródło: RFERL

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign