„Żołnierze i dżihad” – raport o zradykalizowanych francuskich żołnierzach

Francuscy żołnierze ćwiczą z Amerykanami w Mali (zdj. ilustracyjne, wikicommons)
Francuscy żołnierze ćwiczą z Amerykanami w Mali (zdj. ilustracyjne, wikicommons)

O 23 przypadkach byłych żołnierzy francuskich, którzy w ciagu ostatnich 7 lat przeszli na stronę organizacji islamistycznego terroryzmu, informuje raport paryskiego think-tanku Centrum Analiz Terroryzmu (CAT).

Pełny raport  „Żołnierze i dżihad” ma ukazać się pod koniec tego tygodnia, jednak już teraz pojawiły się w „Le Figaro” informacje o legionistach, strzelcach piechoty morskiej, spadochroniarzach i komandosach, którzy dołączali do takich organizacji jak ISIS czy Al-Kaida. Tych, którzy zdradzili Republikę jest według raportu parlamentu z  czerwca około 30, wśród nich 12 to konwertyci. Nie jest to duży procent w skali liczebności francuskich sił zbrojnych jednak będąc profesjonalnie wyszkolonymi stali się cennym nabytkiem dla terrorystów islamskich.

Nie wszyscy zradykalizowali się po tym jak dołączyli do armii. Niektórzy przed wstąpieniem do francuskich sił zbrojnych planowali już udział w syryjskiej walce. Walczyli nie tylko w Syrii, część z nich udała się także do Afganistanu lub Czeczenii. Poza nimi są także uśpieni dżihadyści, którzy przygotowują zamachy we Francji, a w przypadku byłych wojskowych zaznajomionych z newralgicznymi punktami baz i poligonów, zagrożenie rośnie. Władze zdaniem instytucji monitorują ciągle byłych wojskowych, których ocenia się jako zradykalizowanych lub podatnych na radykalizację.

W poprzednich latach raporty donosiły łącznie o 17 funkcjonariuszach policji i członkach wojska podejrzewanych o radykalizację islamską. (j)

źródło: The Telegraph

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy