Zarząd szyickiej organizacji w areszcie

We Francji aresztowano trzech byłych członków zarządu Zahra Center, prowadzącej ośrodek religijny, której działalność została w marcu zakazana przez władze.

Czwarta osoba z zarządu została po aresztowaniu zwolniona ze względu na stan zdrowia.

Organizacja nawoływała do dżihadu i przemocy, popierała Hezbollah (uznawany we Francji za organizację terrorystyczną) i rozpowszechniała treści antysemickie i określane jako „mowa nienawiści”.

Według sędziego z sądu apelacyjnego, który w czerwcu wydał wyrok utrzymujący w mocy decyzję rozwiązania organizacji, „jej działania sprowadzały się do propagandy, która gloryfikowała walkę zbrojną i wywoływała nienawiść i przemoc. W kazaniach wygłaszanych w Zahra Center nawoływano do walki zbrojnej przeciwko syjonizmowi, Izraelowi i Arabii Saudyjskiej i dla niektórych osób były legitymizacją zbrojnego dżihadu”.

Mężczyźni zostali aresztowani pod zarzutem kontynuowania kierowania zakazaną organizacją, wygłaszania kazań i prowadzenia propagandy w mediach spolecznościowych, wbrew wyrokowi, który nakazywał im zaprzestania wszelkich tego rodzaju działań.

W październiku 2018 w Zahra Center została przeprowadzona rewizja, w której wzięło udział ponad 200 policjantów. Znaleziono wówczas w ośrodku magazyn broni, a trzy osoby zostały aresztowane i oczekują na proces. (g)

Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom