Zamieszki na przedmieściach Paryża

W nocy z niedzieli na poniedziałek na paryskim przedmieściu Villeneuve-la-Garenne, zamieszkanym przez muzułmańską mniejszość, wybuchły zamieszki.

Grupy młodych mężczyzn strzelały fajerwerkami w policjantów i podpalały pojemniki na śmieci. Rozruchy rozszerzyły się na inne przedmieścia.

Pretekstem do nich był sobotni wypadek, w którym 30-letni mieszkaniec przedmieścia, jadący na motocyklu, zderzył się z nieoznakowanym samochodem policyjnym. Motocyklista w stanie krytycznym przebywa w szpitalu.

Nie wiadomo, jak doszło do wypadku, ale koledzy rannego obwiniają policjantów, twierdząc, że jest to dowód na „brutalne traktowanie przez policję mniejszości etnicznych w czasie przymusowej kwarantanny”.

Jak donosi serwis gazety „Le Parisien”, wzmożone starcia mieszkańców z policją trwały od minionego weekendu, a wypadek był tylko kolejnym pretekstem.

Francja to nie jedyny kraj, gdzie dochodzi do zamieszek w imigranckich dzielnicach. Tydzień temu w piątek wybuchły zamieszki w Anderlecht, dzielnicy Brukseli. Podobnie jak we Francji wywołało je zderzenie motocyklisty z samochodem policyjnym. Tutaj ofiara uciekała przed policją dokonującą kontroli i zginęła zderzając się z radiowozem wezwanym do pomocy w pościgu. W trakcie zamieszek zniszczono dwa samochody policyjne i skradziono broń z radiowozu. Policja zatrzymała 200 osób. (GL)

Źródło: dailymail.co.uk, radiozet

Komentarz redakcji Euroislam.pl: Zamieszkane przez muzułmańskich imigrantów przedmieścia Paryża są obecnie stale patrolowane przez policję, znacznie częściej niż przed epidemią. Z powodu epidemii od ponad miesiąca Francuzi przymusowo zamknięci są w domach, a na przedmieściach liczne rodziny żyją na ogół w niewielkich mieszkaniach, co sprzyja napięciom. 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom