Zamach w Berlinie, sąd łagodny dla kobiety z ISIS, tragiczne położenie Libanu. Tygodniowy przegląd wydarzeń 17-23.08

Przybywa nielegalnych imigrantów w Europie. Zagrożenie terrorystyczne nadal jest obecne. Sąd niemiecki skazuje kobietę powiązaną z ISIS na więzienie w zawieszeniu. Liban niebezpiecznie zbliża się do statusu państwa upadłego. Turcja rywalizuje z Arabią Saudyjską o prymat w świecie muzułmańskim. Kanada bezradnie przygląda się rozwojowi islamizmu.

Wiadomości

Horror na autostradzie w Berlinie. Trzydziestoletni Irakijczyk taranował samochody. Jakie motywy stoją za tą zbrodnią? Więcej…

Wspierała terrorystów z Państwa Islamskiego. Wyjechała z mężem bojówkarzem do Syrii. Stanęła przed niemieckim sądem. Jaki dostała wyrok? Więcej…

Talibowie na mocy porozumienia pokojowego zawartego z rządem w Kabulu opuszczają afgańskie więzienia. Potem wracają do zabijania. Czy pokój w Afganistanie jest w ogóle możliwy? Więcej…

Kurdyjski chrześcijanin mieszkający w Syrii odmówił zgody na przekształcenie prowadzonej przez siebie szkoły w szkołę koraniczną. Powiązani z Turcją islamiści grożą mu śmiercią za apostazję. Jak w świecie muzułmańskim wygląda wolność religijna? Więcej…

Fala imigracji wzbiera mimo tego, że państwa europejskie z nią walczą. Oprócz Grecji, Włoch, czy Wielkiej Brytanii pojawił się nowy kraj przyciągający imigrantów. Jaki? Więcej…

Raporty i analizy

Specjalny trybunał ONZ uznał działacza Hezbollahu winnym przygotowania morderstwa libańskiego premiera Haririego w 2005 roku. Przemoc polityczna w Libanie pogarsza i tak tragiczną sytuację tego kraju. Dlaczego Liban staje się państwem upadłym? Jakie to ma konsekwencje dla bezpieczeństwa światowego? Więcej…

Sojusz naiwnej i regresywnej lewicy z islamistami stanowi najdziwniejszy paradoks naszych czasów. W jaki sposób polityka premiera Kanady spod znaku multi-kulti oraz politycznej poprawności tworzy żyzny grunt dla islamskich fundamentalistów? Więcej…

Trudno dziś wątpić w imperialne ambicje Turcji. Erodgan chce być nowym kalifem. Jak długo jeszcze zachodni politycy będą widzieć w nim partnera do rozmów? Czy cierpliwość wobec Turków się wyczerpuje? Więcej…

Cenzura politycznej poprawności. Profesor psychologii i znana publicystka Phyllis Chesler pokazuje, jak działa presja środowiskowa. Zajmując się nowym antysemityzmem oraz zabójstwami honorowymi za swoją intelektualną niezależność płaci wysoką cenę. Czym jest „kultura unieważniania”? Więcej…

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem