USA: pozew islamistów przeciwko uczelni odrzucony

Sąd federalny w USA odrzucił pozew przeciwko uczelni w Arizonie i jej profesorowi, wniesiony przez muzułmańskiego studenta i lokalny oddział organizacji CAIR (Council for American-Islamic Relations).

Student i CAIR domagali się, aby profesor Nicholas Damask i uczelnia zaprzestali uczenia pewnych treści, których „głównym rezultatem jest potępianie islamu”.

Profesor Damask prowadził kurs online z polityki światowej na Scottsdale Community College w Arizonie i w maju w teście kończącym kurs znalazły się trzy pytania związane z terroryzmem i islamemStudent Mohamed Sabra umieścił pytania w mediach społecznościowych i wybuchła awantura.

Uczelnia początkowo odcięła się od profesora i obiecała w jego imieniu, że pytania („niedokładne” i „nieodpowiednie”) zostaną usunięte, a on sam przeprosi, ale profesor niczego takiego nie zrobił, a władze szkoły zostały zmuszone do przeproszenia profesora za podważanie jego prawa do nauczania według własnego programu.

Mohamed Sabra wniósł pozew twierdząc, że odpowiedział na pytania zgodnie z zasadami swojej wiary, ale odpowiedzi nie zostały uznane. Odpowiadanie na pytania oznaczało według niego, że albo dostanie złą ocenę, albo będzie musiał wyprzeć się swojej religii.

Sędzia Susan Brnovich oddaliła pozew stwierdzając, że od Sabry nie wymagano zmiany jego poglądów, a jedynie wykazanie zrozumienia materiału nauczanego na kursie. „Pan Sabra został po prostu skonfrontowany z poglądami i perspektywami niezgodnymi z jego własną perspektywą religijną” – oznajmiła sędzina.

„Odczułem ulgę po decyzji sądu – powiedział profesor Damask. – Cywilizacja wygrała. To, czego domagała się w tej sprawie CAIR, to użycie Pierwszej Poprawki (o wolności słowa, religii i zgromadzeń – red.) przeciwko niej samej”. (gl)

Źródło: azcentral

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom