W niedzielę 24 lutego Tommy Robinson, brytyjski aktywista skrajnej prawicy i przeciwnik islamizacji, upublicznił dokument, w którym podważył wiarygodność reporterskiego programu BBC Panorama. Dwa dni później jego konta na Facebooku i Instagramie zostały usunięte.
W filmie dokumentalnym, nazwanym od tytułu programu BBC – #Panodrama, Robinson uderza w dwie organizacje – w skrajnie lewicową, antyfaszystowską organizację „Hope not Hate” i w reporterów programu BBC „Panorama”, a konkretnie w Johna Sweeney’a. Dokument oskarża obie organizacje o współpracę łamiącą zasady bezstronności oraz nagonkę na niego i jego współpracowników w celu wykreowania „filmu dokumentalnego”, który ma zniszczyć Robinsona.
Robinson zarzuca „Hope not Hate”, że w ramach współpracy z BBC nad materiałem, groziła więzieniem i szantażowała jego byłych współpracowników, by obciążyli go w filmie. Jeżeli tutaj oskarżenia opierają się jedynie na zeznaniach byłych współpracowników Robinsona, to już w przypadku reportera BBC mamy do czynienia z materiałem dowodowym.
Sweeney został nagrany z ukrycia przez byłą współpracownicę Tommy’ego Robinsona, Lucy Brown, namawianą do opowiedzenia o brytyjskim aktywiście przed kamerą. Na spotkaniu z nią reporter sugerował, co powinna powiedzieć i co zostanie wyemitowane w dokumencie na temat Robinsona. Robinson twierdzi też, że w trakcie spotkania Sweeney namawiał Brown do zasugerowania, że Robinson zachowywał się nieodpowiednio seksualnie, czemu konfrontowany z materiałem reporter zaprzecza. Na koniec Robinson robi to, co zrobiliby prawdopodobnie reporterzy BBC z nim. Wycina najostrzejsze wypowiedzi Sweeneya i je wyolbrzymia. Materiał jest dostępny na Youtube i każdy może wyrobić sobie sam opinię na jego temat.
[youtube]https://youtu.be/wNd2bvLvyk4[/youtube]
BBC, po upublicznieniu przez Robinsona materiału, nie przyznała się do głównego zarzutu kreowania wymyślonych reportaży. Przeprosiła jednak za zachowanie swojego reportera, tłumacząc tym, że nie był świadomy, że jest nagrywany z ukrycia.
Ostrzej zareagowała „Hope not hate”, która słowami jej przewodniczącego Nicka Lowlesa zagroziła: „Do czasu jak z nim skończymy, prawdziwą historią #Panodrama będzie ‘Tommy Robinson’ jako dostawca fake newsów, kłamstw i fałszywego moralnego oburzenia”.
Dwa dni później ta sama organizacja mogła odtrąbić zwycięstwo. Facebook i Instagram zlikwidowały konta Tommy’ego Robinsona, gdzie udostępniony film miał już milion wyświetleń.
Nie ma bezpośrednich związków pomiędzy obnażeniem metod pracy reportera BBC i groźbami „Hope and Hate”, a decyzją sieci społecznościowych. Czy tylko zbiegiem okoliczności jest, że decyzja Facebooka zapadła akurat teraz? Działalność Robinsona ani nie jest nowa, ani nie zintensyfikowała się w ostatnich dniach. Jednym z ostatnich filmów, który, jak twierdzi Robinson, udostępnił tylko znajomym, było nagranie, w którym w stanie upojenia alkoholowego wygłaszał rasistowskie uwagi.
Facebook jako powód podał „zorganizowaną nienawiść”, udostępnianie materiałów odczłowieczających muzułmanów, a nawet wzywanie do przemocy wobec nich. „To kłamstwa” twierdzi Robinson, który domaga się przedstawienia dowodów, że otwarcie wzywał do przemocy wobec muzułmanów. Jak na razie żadna z medialnych relacji nie przedstawia takich dowodów i wszystkie opierają się na pisemnym uzasadnieniu społecznościowego giganta.
Do udziału w decyzji Facebooka przyznaje się za to Mohammed Shafiq, lider Fundacji Rhamadan. Chwali się na Twitterze, że to za sprawą jego reakcji Robinson utracił konto.
I can reveal I recently had a meeting with Facebook to discuss #TommyRobinson pages and their impact in brainwashing his supporters to become terrorist and use violence against Muslims. A very good result and I am proud of my role.
— Mohammed Shafiq (@mshafiquk) 26 lutego 2019
Niektórzy reformatorscy muzułmanie jak Maajid Nawaz zastanawiają się, czy w takiej sytuacji również Shafiq nie powinien stracić dostępu do mediów społecznościowych. Shafiq popierał kampanię na rzecz kary śmierci za bluźnierstwo. Wspierał oraz gościł kaznodziejów, którzy domagali się zabicia Asi Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, która została niedawno uniewinniona od zarzutów bluźnierstwa. Nawaz przypomina także, że Facebook i Twitter nie potrafią poradzić sobie z terrorystami Hamasu i Hezbollahu, aktywnie działającymi na tych platformach.
Because Mo Shafiq is on the record, multiple times, praising & hosting those who participated in the anti-blasphemy mob in Pakistan that bayed for Christian woman Asia Bibi’s death. He also led a blasphemy campaign against me in 2015. @NickCohen4 explains https://t.co/9jWmX1WtFi
— Maajid – (Mājid) [maːʤɪd] ماجد (@MaajidNawaz) 26 lutego 2019
BBC twierdzi, że kontynuuje prace nad dokumentem o Tommy’m Robinsonie, które trwają już od kilku miesięcy.
W ramach czystki na Facebooku usunięto też konto redaktora naczelnego Breitbart News Raheema Kassama, który wspierał Robinsona. Jednak po interwencji syna prezydenta USA, Donalda Trumpa Jr. przeciwko cenzurze… Facebook przywrócił konto, zasłaniając się pomyłką.
Tommy Robinson w marcu 2018 roku został zablokowany na Twitterze. Pozbawiono go także możliwości uzyskiwania darowizn przez PayPal i generowania przychodów na YouTube. (j)