Wiadomość

Talibowie palą instrumenty muzyczne

Twitter, konto: Abdulhaq Omeri

Talibowie palą instrumenty muzyczne i upokarzają artystów. Tłum ich wspiera. 

Duże poruszenie wywołał w mediach społecznościowych film, na którym widać jak talibowie palą instrumenty muzyczne. Na nagraniu widać, jak islamscy fundamentaliści obrażają muzyków, do których prawdopodobnie należały instrumenty. Mężczyźni są wyśmiewani i nagrywani przez otaczający ich tłum. Zgodnie z jedną ze szkół szariatu muzyka jest niezgodna z islamem.

Na nagraniach rozpowszechnianych w mediach społecznościowych widać, że ubrania muzyków atakowanych przez talibów są podarte, a ich włosy krótkie. Obcinanie włosów jest typową karą stosowaną przez talibów wobec osób podejrzanych o drobne przestępstwa. Po dojściu islamistów do władzy w sierpniu 2021 r. wielu muzyków uciekło z kraju, obawiając się o swoje życie i możliwość zarobkowania.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie zrobiono to nagranie. Zostało nakręcone prawdopodobnie w prowincji Paktika (południowo-wschodnia części kraju). Dwuminutowy filmik miał w sobotę ponad 48 tys. wyświetleń na Twitterze. „To wideo dokumentuje barbarzyński stosunek talibów do muzyków i muzyki w Afganistanie, gdzie muzyka jest zakazana” – napisał w komentarzu przebywający na wygnaniu założyciel Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzyki Ahmad Sarmast.

Afgańska piosenkarka pop Arjana Sajeed udostępniła nagranie na Facebooku, wyrażając przy tym ostrą krytykę talibów. Potępiła znieważanie swoich rodaków i palenie ich instrumentów. Artystka przebywa obecnie poza krajem.

W sierpniu 2021 roku nowe władze Afganistanu zabroniły odtwarzania muzyki w przestrzeni publicznej, jako „nieislamskiej”. „Mamy nadzieję, że przekonamy do tego ludzi bez wywierania na nich presji” – oświadczył rzecznik talibów Zabihullah Mujahid. Jak pokazuje nagranie, zapewnienia te pozostały pustymi deklaracjami.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem