Wiadomość

Szwecja: gangi nie odpuszczają

Strefy wrażliwe wokół Sztokholmu (zdj. Szwedzka policja, N. Raymond, flickr)
Strefy wrażliwe wokół Sztokholmu (zdj. Szwedzka policja, N. Raymond, flickr)

Władze szwedzkie intensyfikują działania przeciwko gangom działającym w Sztokholmie i innych szwedzkich miastach. W Norrköping, mieście położonym w południowej części kraju, utworzono pierwszą specjalną strefę bezpieczeństwa.

Inicjatywa ta jest następstwem strzelaniny, w której dwóch mężczyzn zostało zabitych. Teraz Szwecja żyje kolejną egzekucją – zginęła młoda gwiazda szwedzkiego rapu.

Parę dekad temu Szwecja była uważana za kraj bardzo bezpieczny. Dziś jednak boryka się z problemem zorganizowanej przestępczości. Jej zmorą są gangi imigranckie kierujące się mentalnością klanową. Pod naciskiem opinii publicznej władze w Sztokholmie postanowiły walczyć z gangami, które zaczynają terroryzować szwedzkie społeczeństwo. Pod koniec kwietnia rząd wprowadził przepisy w sprawie tzw. strefy bezpieczeństwa.

Jest to obszar, w którym policja ma prawo przeszukać samochód, zatrzymać osoby lub przeszukać domy bez konkretnych przesłanek. Na wniosek policji strefy bezpieczeństwa mogą być ustanawiane na okres dwóch tygodni. Policja utworzyła pierwszą w historii Szwecji strefę bezpieczeństwa w Norrköping. Jej ustanowienie ma na celu poprawę bezpieczeństwa i utrudnienie przestępcom prowadzenie groźnej dla bezpieczeństwa publicznego aktywności.

Szwedzki rząd i organy ścigania mają nadzieję, że poprawi to skuteczność walki z gangami. Rozwiązanie to budzi jednak sprzeciw organizacji praw człowieka i szwedzkiej opozycji. Przeciwnicy tych przepisów twierdzą, że strefy te mogą mieć podtekst rasistowski.

Wielokrotnie nagradzany raper C.Gambino został zastrzelony na parkingu. 26-latek, którego prawdziwe nazwisko brzmi Karar Ramadan, był jedną z największych szwedzkich gwiazd rapu. Został nawet okrzyknięty raperem roku. Zdobywca szczytów list przebojów miał milion słuchaczy na Spotify i niedawno wydał nowy singiel. Kilka tygodni temu otrzymał Grammi (najbardziej prestiżową szwedzką nagrodę muzyczną, która jest odpowiednikiem amerykańskiej Grammy).

Najnowszy utwór C.Gambino, „Sista Gang” (Last Time), został wydany 31 maja i od tego czasu został odtworzony 700 tysięcy razy w szwedzkim serwisie Spotify. Petter Hallen, ekspert od muzyki popularnej, powiedział, że C.Gambino był „jednym z największych szwedzkich hip-hopowców” i dodał, że jego śmierć jest „ciosem dla sceny rapowej w Göteborgu i całej Szwecji”.

Młody artysta parkował swój samochód w garażu w Göteborgu. Tam, według policji, czekał na niego napastnik. Według śledczych został postrzelony z bliska wieloma kulami. Policja uznała, że zabójstwo było „związane z konfliktem gangów”, a C.Gambino był „znany policji”. „Policja wszczęła dochodzenie w sprawie morderstwa” – podano w oświadczeniu. Dziennikarze dowiedzieli się, że policyjna grupa zadaniowa dokonała w Göteborgu przeszukań i zatrzymań w związku ze śmiercią muzyka.

Nie jest to pierwsza śmierć rapera w wojnie gangów. W 2021 roku Nils Kurt Erik Einar Grönberg, który nosił pseudonim Einár, został zabity w „strzelaninie w stylu egzekucji”. Miał w chwili śmierci 19 lat. Szwecja zmaga się w ostatnich latach z rosnącą przemocą ze strony gangów imigranckich, a strzelaniny i zamachy bombowe rozlały się na cały kraj. Kilka razy w miesiącu dochodzi od bardzo niebezpiecznych wydarzeń. Przemoc gangów była początkowo związana z kontrolą nad rynkiem narkotyków, ale coraz częściej motywowana jest rywalizacją i osobistą zemstą.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem

„Kalifat – teraz!” w centrum Berlina

Francja kontra Bractwo Muzułmańskie