Wiadomość

Szwajcaria zaostrza przepisy przeciw terroryzmowi

Obie izby parlamentu szwajcarskiego przegłosowały pod koniec września zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych.

Przepisy te były przedmiotem ponad dwuletniej dyskusji od czasu stworzenia nowej narodowej strategii walki z radykalizacją i ekstremizmem w grudniu 2017. Nowe prawo ma umożliwić policji działania wobec osób podejrzewanych o zamiary terrorystyczne, gdy dowody są zbyt słabe, żeby wytoczyć im proces. Mają także umożliwić śledzenie osób zwalnianych z więzienia.

Nowe przepisy wprowadzają zakaz finansowania organizacji terrorystycznych, a także rekrutacji i szkolenia osób, które mają brać udział w działaniach terrorystycznych za granicą – to efekt braku odpowiednich przepisów dla skazywania ochotników, którzy jechali walczyć do Syrii w oddziałach Państwa Islamskiego. Za popełnienie tych przestępstw grozi do 10 lat więzienia.

Policja może nakazać osobom, które podejrzewa o przygotowania do działań terrorystycznych albo do wyjazdu na dżihad za granicę, stałe meldowanie się na komisariatach i oddanie paszportu. Może to dotyczyć nawet nieletnich w wieku od 12 lat. W niektórych przypadkach służby mogą też zdecydować o areszcie domowym dla osób od 15 roku życia. Taka decyzja musi być potwierdzona przez Komendę Główną Policji i przez sąd.

Policja otrzyma nowa uprawnienia do śledzenia podejrzanych przez monitorowanie ich smartfonów, a także do niejawnego monitorowania tego, co oglądają i jakie wiadomości sobie przekazują. Policja będzie również mogła przekazywać informacje o osobach podejrzanych służbom innych krajów bez zgody zainteresowanych.

Osoby oczekujące na deportację, a uznawane za zagrożenie, będą trzymane w zamkniętych ośrodkach.

92 osoby wyjechały ze Szwajcarii żeby walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Z pozostałych przy życiu 61 do kraju wróciło 16. We wrześniu sąd skazał tzw. „emira z Winthertur”, rekrutera Państwa Islamskiego, na ponad cztery lata więzienia.

Nowe przepisy zostały ostro skrytykowane przez przedstawiciela ONZ ds. tortur, Nilsa Melzera, przede wszystkim za poszerzenie znaczenia terminu terroryzm i za objęcie przepisami nieletnich, uznawanych za dzieci. (g)

Źródła: swissinfo.ch, swissinfo.ch, swissinfo.ch

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom