Stany Zjednoczone porzucają Kurdów w Syrii

Prezydent Trump podjął decyzję o szybkim i całkowitym wycofaniu z Syrii żołnierzy amerykańskich, pomagających w walce z Państwem Islamskim, uzasadniając to zwycięstwem nad ISIS. Zwycięstwo nie jest całkowite – we wschodniej Syrii ciągle istnieją terytoria, nad którymi ISIS sprawuje kontrolę, mając około 5 tysięcy żołnierzy.

Wycofanie 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy dokonuje się wbrew opinii Pentagonu, ponieważ wzmacnia Iran i Rosję, sprzymierzone z prezydentem Asadem i wystawia na niebezpieczeństwo zniszczenia kurdyjską enklawę na północy Syrii. Chcą ją zaatakować zarówno Asad, walczący o przywrócenie swojej kontroli nad całą Syrią jak i Turcja, która uważa zdominowane przez Kurdów oddziały SDF za terrorystów. To właśnie te oddziały były główną siłą walczącą z ISIS i dotychczas były wspierane przez wojsko amerykańskie. (g)
Źródło: Fox News

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom