Wiadomość

Sri Lanka: burki i madrasy będą zakazane

Muzułmanka ze Sri Lanki zażywa morskiej kąpieli. Fot. Denish C., Flickr, CC License

Sri Lanka ma wprowadzić zakaz zakrywania twarzy przez kobiety – burek i nikabów – oraz zlikwidować ponad 1000 madras, muzułmańskich szkół, powiedział minster bezpieczeństwa publicznego Sarath Weerasekera.

Informację tę minister przekazał prawie dokładnie dwa lata po terrorystycznych zamachach przeprowadzonych przez miejscowy odłam Państwa Islamskiego; w samobójczych detonacjach bomb w kościołach i hotelach w niedzielę wielkanocną 2019 roku zginęło ponad 270 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Zakaz musi zostać jeszcze zaakceptowany przez rząd i parlament, ale wydaje się to formalnością, ponieważ rząd ma parlamencie dwie trzecie głosów. Po zamachach przez jakiś czas burki na Sri Lance były zakazane.

Wprowadzenie zakazu burek i prowadzenia szkół muzułmańskich minister uzasadnił walką z islamskim ekstremizmem. „Dawniej kobiety i dziewczynki na Sri Lance nigdy nie nosiły burek –  powiedział minister. – To jest świadectwo islamskiego ekstremizmu bardzo niedawne. Z całą pewnością zakaz wprowadzimy”.

Według ministra, szkoły muzułmańskie nie stosują obowiązującego programu nauczania i władze nie mogą się zgodzić na sytuację, gdy „każdy kto chce otwiera sobie szkołę i uczy czego chce”.

W ramach walki z ekstremizmem, korzystając z wprowadzonej po wielkanocnych zamachach ustawy o zapobieganiu terroryzmu (PTA – Prevention Terrorism Act) rząd wydał w piątek przepisy, umożliwiające prewencyjne zatrzymywanie osób podejrzanych o „przemoc albo działania wywołujące konflikty między grupami religijnymi, etnicznymi i innymi wspólnotami”, a także aresztowanie podejrzanych o ekstremizm, na dwa lata, dla poddania ich procesowi „deradykalizacji”.

W liczącej 23 milionów mieszkańców Sri Lance trzy czwarte to buddyści; muzułmanie stanowią niecałe 10% ludności, hinduiści 12%, a chrześcijanie – 7%. Sri Lanka przeżyła ponad 20-letnią wojnę domową, w której ugrupowania hinduistycznych Tamilów próbowały utworzyć osobna państwo.

Prezydentem Sri Lanki jest były minister obrony Gotabaya Rajapaksa, który po latach wojny zgniótł tamilską rebelię, a wybrany został po zamachach z 2019 roku obiecując wykorzenienie ekstremizmu.

Dotychczasowe działania Rajapaksy były skuteczne – nowych terrorystycznych wydarzeń na Sri Lance nie było. Śledztwo w sprawie zamachów nadal się toczy, w aresztach przebywa 66 osób, a 408 podejrzanych zwolniono za kaucją. W czasie śledztwa wykryto istnienie komórki kobiet-zamachowczyń, szkolonych przez Zahrana Hashima, radykalnego imama i organizatora wielkanocnych zamachów. 17 kobiet złożyło przysięgę, że przeprowadzą zamach samobójczy, pięć z nich już nie żyje, trzy przebywają w areszcie. (g)

Polecamy także:

〉 reportaż Natalii Osten-Sacken o wielkanocnych zamachach „Sri Lanka – koniec idylli”

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign