Sąd indyjski uznaje muzułmańskie rozwody za nielegalne

Indyjski Sąd Najwyższy uznał, że muzułmański rozwód, w którym mężczyzna trzykrotnie wypowiada „rozwodzę się”, jest „niemuzułmański i niekonstytucyjny” i zalecił parlamentowi wydanie ustawy zmieniającej jego zasady. Niektórzy mężczyźni muzułmańscy rozwodzą się w Indiach ze swoimi żonami wysyłając im rozwodową formułę sms-em albo przez komunikator WhatsApp. W tradcycji muzułmańskiej te trzykrotne oświadczenie musiało być wypowiadane osobiście w miesięcznych odstępach, aby dać mężowi czas na przemyślenie.

Decyzja sądu nie jest dla parlamentu obowiązująca, ale rząd Indii wielokrotnie wyrażał chęć zmiany przepisów o muzułmańskich rozwodach, więc przypuszczalnie przedstawi wkrótce propozycję nowych przepisów. Sprawa została wniesiona do sądu z powództwa pięciu rozwiedzionych kobiet i dwóch organizacji społecznych, walczących z muzułmańskimi rozwodami. Tysiące kobiet w Indiach padły ofiarą błyskawicznych rozwodów, po których często zostawały bez środków do życia. (g)

Źródło: BBC

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom