Przymusowe małżeństwa plagą w czasie pandemii

Aplikacja Freedom Charity, która ma chronić przed przymusowym małżeństwem (zdj. Freedom Charity)
Aplikacja Freedom Charity, która ma chronić przed przymusowym małżeństwem (zdj. Freedom Charity)

Ograniczenia nałożone z powodu pandemii przyczyniły się do wzrosty liczby nieletnich zmuszanych do małżeństwa w Wielkiej Brytanii, informuje „Eastern Eye”, gazeta kierowana do czytelników pochodzących z byłych brytyjskich kolonii w Azji.

Dzieci nawet w wieku 14 lat  za pomocą specjalnej aplikacji zgłaszają policji swoje obawy przed przymusowym małżeństwem. Jedna z głównych organizacji charytatywnych, Freedom Charity, zwalczająca przymusowe małżeństwa alarmuje, że z powodu zakazu wyjścia na zewnątrz wzrasta liczba takich zgłoszeń wśród pochodzących z południowej Azji dziewczynek i chłopców.

Założycielka organizacji Aneeta Prem zwraca uwagę na problem, podkreślając, że są nim „zwłaszcza ojcowie, którzy normalnie powinni być w pracy i nie mają wiele wspólnego z córkami. Ale teraz widzą je cały czas, a idea małżeństwa i przymusowego małżeństwa staje się coraz bardziej dominująca, ponieważ widzą je wokół siebie”.

Nie tylko rodzice zajmują się zmuszaniem do małżeństw. Teraz często motorem napędowym są bracia, co załamuje działaczy zwalczających tą praktykę. „Myślałam, że przymusowe małżeństwa skończą się, kiedy pokolenie rodziców straci wpływy, ale to bracia próbują teraz potwierdzić swoją władzę”, mówi Perm. 

Inna organizacja charytatywna o zasięgu krajowym, Karma Nirvana, informuje o dwukrotnym wzroście przypadków zagrożenia małżeństwem przymusowym w ciągu sześciu tygodni. 47 nowych ofiar skontaktowało się z organizacją przez jej stronę. Karma Nirvana zasłynęła promowaniem niekonwencjonalnej metody ratowania dziewczynek przed przymusowym małżeństwem, przez umieszczanie łyżki w majtkach, która podczas kontroli na lotnisku prowadziła do przeszukania i była ostatnią szansą na uniknięcie wywiezienia ofiary do małżonka.

„Te telefony to wierzchołek góry lodowej, ponieważ uszy są wszędzie, a mamy też takie dziewczęta, którym nie wolno wychodzić na codzienne godzinne ćwiczenia”, mówi Prem. Aplikacja, przez którą młodzież kontaktuje się z policją powstała w 2012 roku. Od tego czasu ściągnięto ją 250 tys. razy na telefony, tablety i komputery.

Do tej pory szczyt zgłoszeń następował po egzaminach GSCE (brytyjskim odpowiedniku matury), ale teraz, skoro one są odwołane, może wydarzać się to w trakcie roku szkolnego. Pandemia nie przeszkadza przymusowym małżeństwom – można zawrzeć je przez media społecznościowe albo internetowe komunikatory.

Problem przymusowych małżeństw w trakcie pandemii nie dotyczy wyłącznie Wielkiej Brytanii. Globalna sieć organizacji charytatywnych chcąca przerwać ten proceder, Girls not Brides, informuje w swoim raporcie, że tak jak w przypadku poprzednich epidemii, czy wprowadzania ograniczeń w poruszaniu, problemami najbardziej będą dotknięte dziewczęta ze społeczności biednych i zmarginalizowanych. Przyczynami często są utrata przychodów, narastanie przemocy domowej, czy brak kontaktu ze szkołą.

Freedom Charity działa obecnie bez środków. W tym roku nie otrzymali wsparcia, tymczasem potrzebują zaktualizować aplikację o porady, co nastolatki mają zrobić w sytuacji, kiedy problem dotknął je w czasie pandemii.(j)

źródło: Eastern Eye, Girls not Brides

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię