Analiza

Przybyło muzułmanów głosujących na Trumpa

Jak głosowali amerykańscy muzułmanie?
Napis: "Witajcie muzułmańscy i imigranccy bracia i siostry" podczas demonstracji przeciwko polityce Trumpa wobec imigracji z niektórych krajów islamskich (tzw. "Muslim ban"). (Foto: Flickr.com, Lorie Shaull)

Od wyborów prezydenckich w USA upłynął prawie miesiąc i nawet Donald Trump przestaje już twierdzić, że je wygrał. Wciąż jednak publikowane są nowe informacje na temat ich przebiegu. Poniżej omawiamy relację Clarion Project o tym, jak głosowali amerykańscy muzułmanie.

* * *

Według ankiety Associated Press VoteCast, prowadzonej przez kilka dni poprzedzających zamknięcie lokali wyborczych, poparcie dla Donalda Trumpa wśród muzułmańskich wyborców wzrosło dwukrotnie w porównaniu z 2016 rokiem i wyniosło 35%.

W poprzednich wyborach, zgodnie z raportem Institute for Social Policy and Understanding (ISPU), zajmującego się badaniami i edukacją wśród muzułmanów, 54% muzułmańskich wyborców popierało Hillary Clinton, 15% Trumpa, a 31% żadnego z tych kandydatów. Co ciekawe, badania ISPU wskazują, że w trakcie prezydentury Trumpa wzrastała stopniowo aprobata muzułmanów dla jego działań – z 13% w 2018 r., przez 16% rok później, do 30% w 2020.

Źródło: AP Votecast

Muzułmanie stanowią jeden procent (1%) populacji Stanów Zjednoczonych, co daje grupę 1,1 miliona potencjalnych wyborców. W 2016 r. badania ISPU wykazały, że choć 41% muzułmanów jest zadowolonych z rozwoju wydarzeń w kraju, 61% stwierdziło, że nie będzie głosowało w wyborach. Nie wiemy na razie, jaki ich odsetek zagłosował w tym roku.

Erum Ikramullah, badaczka w ISPU, w rozmowie z Middle East Eye powiedziała: „Amerykańscy muzułmanie, podobnie jak pozostałe grupy religijne w Ameryce, nie stanowią monolitu. Nasze dane potwierdzają, że tak jak i ogół społeczeństwa, nie kierują się oni kwestiami religijnymi, lecz poglądami politycznymi i własnymi przekonaniami”.

W badaniu z 2017 r. ISPU pisał o różnorodności w tej grupie społecznej w następujący sposób: „W porównaniu z innymi społecznościami religijnymi oraz osobami nie będącymi częścią żadnej z nich, amerykańscy muzułmanie są najmłodsi – ponad jedna trzecia z nich nie ma 30 lat. Są też najbardziej różnorodną grupą religijną pod względem etnicznym i rasowym, w której żadne pochodzenie nie stanowi większości. Połowa z nich urodziła się w Stanach Zjednoczonych, co oznacza, że imigracja wciąż odpowiada za istotną część historii amerykańskich muzułmanów”.

Ryan Mauro, dyrektor Clarion Intelligence Network, wymienił przynajmniej sześć powodów zaskakującego wyniku Trumpa wśród muzułmańskich wyborców.

  1. Trump prowadził bardziej stanowczą politykę w stosunku do Iranu niż administracja Obamy i Bidena. Ten ostatni naciskał na podpisanie niekorzystnego porozumienia nuklearnego z Iranem oraz na przekazanie Iranowi 1,7 miliarda dolarów w gotówce za uwolnienie zakładników. Polityka Trumpa w stosunku do Iranu byłaby prawdopodobnie bardziej korzystna zarówno dla Amerykanów o irańskich korzeniach, jak i dla (sunnickich) Amerykanów pochodzenia saudyjskiego, ponieważ obie te grupy zaciekle sprzeciwiają się irańskiemu reżimowi.
  2. Po tym, jak prezydent Baszar al-Asad użył broni chemicznej przeciwko własnej ludności, administracja Trumpa przeprowadziła naloty na Syrię. Ekipa Obamy – Bidena groziła podobnymi nalotami, ale wycofała się z tego i nigdy nie przeszła do czynów.
  3. Trump nawiązał sojusz z Arabią Saudyjską i utrzymywał przyjazne relacje z księciem Mohammedem bin Salmanem, popularnym wśród amerykańskich Saudyjczyków.
  4. Trump otwarcie krytykował islamizm, szczególnie Bractwo Muzułmańskie, czym zyskał poparcie wielu nieislamistycznych muzułmanów. Odczucia tej grupy umknęły uwadze mediów, ponieważ opierają się na „mainstreamowych” organizacjach muzułmańskich (np. CAIR – przyp. red Euroislamu)*, które w rzeczywistości nie cieszą się wcale wielkim poparciem wśród amerykańskich muzułmanów.
  5. Wynik Trumpa jest efektem ostrego sprzeciwu wobec demonizowania zarówno jego, jak i Partii Republikańskiej. Zdaniem Mauro twierdzenie, że Trump miałby wszcząć wojnę przeciwko niewinnym muzułmanom, było tak oderwane od rzeczywistości, że przyczyniło się do utraty wiarygodności przeciwników urzędującego prezydenta.
  6. Wreszcie, choć jest to dowód anegdotyczny, Mauro podkreślił, że wśród muzułmanów z rodzin imigranckich, z którymi rozmawiał, wyczuwał dużą sympatię dla narracji o „outsiderze”, który walczył po stronie ludu z elitami rządowego „państwa w państwie”.

Jest wiele czynników, które wpłynęły na to jak głosowali amerykańscy muzułmanie. Z bezpośrednich rozmów, które Clarion Project przeprowadził z amerykańskimi muzułmanami powyżej 50 roku życia płynie wniosek, że bezpieczeństwo narodowe odgrywało dla nich istotną rolę. Swoją drogą, jak wynika z badań agencji Associated Press, wśród tych Amerykanów, dla których polityka zagraniczna jest najważniejszą obecnie kwestią w kraju, 72 procent deklarowało oddanie głosu na Trumpa.

Co więcej, pierwsze pokolenie muzułmańskich imigrantów posiadających prawa wyborcze szanuje siłę i bezpośredniość, z jakimi Trump traktuje kwestie polityczne na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz przywódców w tym regionie. Istotnym aspektem poparcia dla obecnego prezydenta USA wśród muzułmanów była również jego zdolność zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Oprac. Bohun, na podst. clarionproject.org

———————-

* W 2011 roku ankieta Instytutu Gallupa pokazała, że 55% muzułmanów i 42% muzułmanek nie identyfikuje się z żadną dużą organizacją muzułmańską. Tylko 11% muzułmanek i 12% muzułmanów stwierdziło, że CAIR reprezentuje ich poglądy. (Euroislam.pl)

Polecamy również artykuł Jana Wójcika o finansowaniu ekstremizmu przez Katar

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign